Miłka Raulin: Grenlandia to przestrzeń i niekończący się horyzont

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłka Raulin: Grenlandia to przestrzeń i niekończący się horyzont
Miłka RaulinFoto: Forumgwiazd/Forum

Porusza się wyłącznie na nartach. Wyprawę rozpoczęła, ciągnąc za sobą sanie ważące 94 kilogramy, czyli dwa razy tyle, ile waży ona sama. Wyruszyli w pięcioro, jednak ze względu na niefortunny wypadek lider wyprawy musiał być ewakuowany. Gościem "Zagadkowej niedzieli" była Miłka Raulin, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi, a ostatnio przetrawersowała Grenlandię.

– To nie była bezpieczna wyprawa, ale taka, do której można się bardzo dobrze przygotować. Ta podróż wiele nauczyła mnie o rejonach polarnych. Nie wiedziałam do końca, "z czym się to je". Wyprawy polarne są skomplikowane i trudne. Między innymi dlatego, że trudno jest dostać się w region, w którym ja byłam – opowiadała w Trójce Miłka Raulin, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi.

Wyprawa po Grenlandii

– Wędruje się po tym lądolodzie przez 28 dni w temperaturach -39 stopni Celsjusza – dokładnie tyle szłam. Miałam jednak jeszcze dwa dni przerwy. Jeden przeznaczony był na odpoczynek, a drugi wymusiła pogoda. Wiał bardzo silny wiatr, a do tego występował silny opad śniegu, który uniemożliwił nam wędrówkę – opowiadała gość "Zagadkowej niedzieli".

Grenlandia

– Grenlandia to przestrzeń i niekończący się horyzont. W zależności od tego, jaka jest pogoda, widzimy piękne, niebieskie niebo, wyraźną linię horyzontu i lód. A jeśli nie ma pogody, to nic nie widzimy – dodała z uśmiechem Miłka Raulin.

– Grenlandia kojarzy mi się z bardzo specyficznym dźwiękiem przesuwanych po śniegu nart. Różni się on w zależności od rodzaju śniegu. Jeśli jest miękki i lepki, to dźwięk nie jest szorstki. Gdy mamy lód, to jest ostry szarpany – powiedziała. 

Posłuchaj

50:53
Miłka Raulin: Grenlandia to przestrzeń i niekończący się horyzont (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Miłka Raulin

Miłka Raulin to podróżniczka i zdobywczyni Korony Ziemi. Została trzecią i najmłodszą Polką z trawersem Grenlandii.  Miałam fantastyczną międzynarodową drużynę. To była wspaniała, cudowna kooperacja  opowiada Miłka podczas jednej z rozmów w Polskim Radiu.  Nasze umiejętności, które były różne, złożone razem pozwoliły nam osiągnąć sukces – dodała.

Przez blisko trzydzieści lat trawersu Grenlandii z wykorzystaniem jedynie nart dokonało tylko dziesięć osób z Polski. Miłka Raulin została jedenastą osobą z polską narodowością, która w ten sposób przemieszczała się po lądolodzie. 1 czerwca 2022 Miłka Raulin, po 28 dniach wędrówki, dotarła do ostatniego punktu zaplanowanej podróży i ukończyła trawers Grenlandii. Pokonała ponad 600 kilometrów grenlandzkiego lądolodu. Miłka była jedyną kobietą w grupie.

"

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 07.08.2022
Godzina emisji: 9.08

Polecane