Instrumenty zamiast broni [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Instrumenty zamiast broni [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Brat Benedykt Pączka jest kapucynem, dyrektorem African Music School, pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej. Zawsze chciał pracować z biednymi ludźmi. – Gdy pojechałem do Afryki, zakochałem się w niej. Zobaczyłem ludzi, którzy mnie potrzebują. Moje powołanie to być ubogim i pracować z biednymi – mówił bohater reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.

Z Podkarpacia do Afryki

Brat Benedykt Pączka pochodzi z miejscowości Niebylec w woj. podkarpackim. Do liceum uczęszczał w Strzyżowie oraz Wałczu. W 2103 roku wyjechał na misję do Republiki Środkowoafrykańskiej, do położonego w zachodniej części kraju 40-tysięcznego miasta Bouar. Szybko orientuje się, że lokalna ludność odznacza się wybitną muzykalnością i poczuciem rytmu. I tak narodził się pomysł.

Dwa lata później pierwsza w Republice Środkowoafrykańskiej szkoła muzyczna działa w budynku klasztoru kapucynów w Bouar. Brat Benedykt Pączka ogłasza w regionalnej rozgłośni radiowej otwarcie placówki. Na apel polskiego misjonarza przed wrotami klasztoru stawiają się dziesiątki młodych ludzi chętnych do pobierania nauk. Rolę klas lekcyjnych szybko przejmują sale klasztorne oraz kaplica.

Najczęściej czytane

"Taka jest moja droga"

Dzisiaj szkoła kształci około setki uczniów w wieku od 6 do 18 lat. Dzieci chodzą do szkoły publicznej, a potem około godz. 14.30 przechodzą do szkoły muzycznej. Po raz pierwszy trzech utalentowanych uczniów dostało się do szkół za granicą. Hipolit, perkusista, zdał właśnie egzamin do Krakowskiej Szkoły Jazzu. Christophe, gitarzysta, zaczął wakacyjny kurs w prestiżowym – i bardzo drogim – konserwatorium Boston Berklee. Trzeci wybitny uczeń, Pino, zdał egzamin do szkoły w Nancy, ale naukę rozpocznie za rok, gdy skończy 16 lat. Dla tych chłopców i ich rodzin to ogromna szansa. A dopiero pięć lat minęło od czasu, gdy w 2016 roku brat Benedykt zakładał szkołę i zaczynał akcję: "Instrumenty zamiast broni".

Teraz przyjechał do Polski, żeby zebrać pieniądze na nowy budynek, gdzie powstanie szkoła z prawdziwego zdarzenia. "Taka jest moja droga" – mówi dyrektor tej szkoły, który pogodną i pełną życzliwości postawą zjednuje sobie setki ludzi...

Posłuchaj

27:51
"African Music School"– reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

African Music School - koncert/African Music School

***

Tytuł reportażu: "African Music School"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 09.08.2022 
Godzina emisji: 22.08

kr

Polecane