Dodatek węglowy. "Zapewnienie ciepła to odpowiedzialność całej klasy politycznej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dodatek węglowy. "Zapewnienie ciepła to odpowiedzialność całej klasy politycznej"
Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowymFoto: Shutterstock/bibiphoto

Gośćmi Bartłomieja Graczaka byli: Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej, Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski oraz Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy skomentowali w Programie 3 Polskiego Radia kwestie związane z uchwaleniem ustawy o dodatku węglowym.

Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym w wysokości trzech tysięcy złotych dla gospodarstw domowych. Tym samym posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która rozszerzała dodatek na wszystkie gospodarstwa, niezależnie od źródła ogrzewania.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła w Sejmie, że rząd w pierwszej kolejności pomaga odbiorcom węgla, ponieważ dużą część tej grupy stanowią osoby najgorzej uposażone. Poinformowała, że w pierwszej transzy rozliczania dodatku osłonowego 90 procent jego odbiorców stanowiły osoby opalające swoje domy węglem.

Ceny węgla w górę w całej UE

Anna Zalewska, mówiąc o uchwaleniu dodatku węglowego, podkreśliła, że "bardzo dobrze się stało, tym bardziej że ceny węgla szybują w całej Unii Europejskiej".

 To jest nie tylko kwestia wojny, ale również polityki klimatycznej, a przede wszystkim podatku, który Komisja Europejska nie tylko nałożyła, ale straciła absolutnie nad tym kontrolę  oceniła.  W tym systemie są instytucje finansowe, a 70 procent jest zarejestrowanych w rajach podatkowych  mówiła polityk Prawa i Sprawiedliwości. 

Zdaniem Konrada Frysztaka "trzy tysiące złotych dodatku na węgiel nie załatwi domom ogrzewanym tym surowcem, że węgiel będzie".

 Mamy problemy jako kraj z jego dostępnością. Z jednej strony rząd zabiega o niego na rynkach międzynarodowych, a z drugiej spółki węglowe wyprzedają polski węgiel  powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Odpowiedzialność całej klasy politycznej"

Z kolei w opinii Norberta Kaczmarczyka "to jest odpowiedzialność i trudność przed całą klasą polityczną, by zapewnić ciepło nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale również dla sektora rolno-spożywczego".

– Sytuacja z energią w rolnictwie jest bardzo istotna z puntu widzenia półek sklepowych, ponieważ wojna toczy się na trzech poziomach  mówił poseł Solidarnej Polski. 

Marek Sawicki ocenił, że "przyjęliśmy ustawę o dodatku węglowym w Sejmie, ale jednocześnie za chwilę rząd ma przedstawić nowy projekt".

– Jestem przekonany, że jeszcze w październiku będziemy dyskutować nad nową wersją dopłat do dopłat, ponieważ sytuacja w sektorze energetycznym jest niezwykle trudna  podkreślił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Warunkiem uzyskania dodatku węglowego jest rejestracja gospodarstwa w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatek będzie można składać do 30 listopada. Wypłata dodatku będzie następować w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Posłuchaj

50:38
Dodatek węglowy. "Zapewnienie ciepła to odpowiedzialność całej klasy politycznej" (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość), Konrad Frysztak (Koalicja Obywatelska), Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) 
Data emisji: 6.08.2022
Godzina emisji: 9.05

IAR/nt

Polecane