Pandemia w natarciu. Wiceminister zdrowia: nowa fala koronawirusa we wrześniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zachęcam do szczepień już teraz, w okresie letnim, tak by uchronić się przed kolejną falą zakażeń, która myślę, że pojawi się we wrześniu – powiedział na antenie radiowej Trójki, wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Szpitale, tak samo jak inne podmioty gospodarcze w kraju, mierzą się z rosnącą inflacją. Waldemar Kraska odniósł się do tematu ich kondycji. – Zbieramy teraz informacje ze szpitali, jak radzą sobie z inflacją. Już w 6 województwach przez NFZ zostały podpisane aneksy umów. Wiemy, że sytuacja rynkowa ze względu na wojnę i ceny energii jest trudna. Zauważam, że duże szpitale sobie lepiej radzą [w obliczu kryzysu – red.], te mniejsze mają większe problemy – stwierdził wiceminister zdrowia. 

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło podwyżki pensji minimalnej dla lekarzy, która przed zmianami wynosiła 8,2 tys. złotych. Wiceminister mówił o szczegółach tego rozwiązania. – My na podwyżki pensji minimalnych lekarzy przeznaczymy 8 mld złotych. To są duże zmiany. Średnio ta podwyżka to dla lekarza ponad 30% wzrostu pensji. To rzadko spotykane w innych działach gospodarki – powiedział Kraska.

Polityk był również pytany o poziom wyszczepienia IV dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. – Dzisiejsze dane to są pokaźne liczby. Prawie 840 tys. osób, które są uprawnione, zapisało się na drugą dawkę przypominającą. Połowę z tych osób wyszczepiliśmy. To są dobre wyniki. Uprawnionych do szczepień, czyli osoby, które mają powyżej 60. roku życia, jest ponad 4 mln, a więc blisko 20 procent osób już się zgłosiło na szczepienia. Myślę, że część osób czeka na unowocześnione szczepionki. Koncerny będą je wysyłać na rynki już niedługo. Zachęcam do szczepień już teraz, w okresie letnim, tak by uchronić się przed kolejną falą zakażeń, która myślę, że pojawi się we wrześniu – stwierdził wiceminister. 

Posłuchaj

9:20
Minister Zdrowia Waldemar Kraska o poziomie zaszczepienia przeciw koronawirusowi w Polsce (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 4.08.2022
Godzina: 18.10

łk/pr

Polecane