Bartek Deryło – refleksje, plany i inspiracje Trójkowego debiutanta

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bartek Deryło – refleksje, plany i inspiracje Trójkowego debiutanta
Bartek Deryło gościem "Serdecznych dźwięków"Foto: Ola Bodnaruś

O rozterkach związanych z tekstami własnych piosenek, utworach czekających w kolejce na publikację i muzycznych inspiracjach, które atakują go ze wszystkich stron, opowiedział w tym wydaniu audycji Bartek Deryło – laureat nagrody Trójki na ubiegłorocznym festiwalu w Opolu.

Bartek Deryło zawitał do "Serdecznych dźwięków" osiem miesięcy po wydaniu debiutanckiego albumu "Latawce". Choć generalnie jest zadowolony z zawartego tam materiału, przyznał, że zmieniłby kilka rzeczy w tekstach utworów. – Dochodzę do wniosku, że momentami nie doszedłem do celu moich przemyśleń. Powiem więcej, starałem się go jak najszerszym łukiem omijać – wyznał rozmówca Mateusza Krautwursta.

Artysta nie ma jednak do siebie pretensji o to, że nie naniósł tych poprawek jeszcze przed wydaniem płyty. – Czasem potrzebujesz chwili na to, żeby popatrzeć z boku na to, co zrobiłeś. W tamtym momencie nie dało się inaczej. Ja nie czułem, że oszukuję siebie czy ludzi, o których jest dany utwór.

Bartek zdradził, że myślami jest już przy kolejnym autorskim albumie. – Jestem bardzo głodny reakcji na moje nowe rzeczy, ponieważ one już od jakiegoś czasu wypełniają moją szufladę i moje uszy są już przesiąknięte nowym materiałem.

Ocean inspiracji

Do tworzenia nowych piosenek wokalistę mocno inspiruje twórczość innych artystów, z których część usłyszeliśmy w audycji. Utworem, który pchnął na nowe tory jego myślenie o sztuce, jest "I'm Tired" duetu Labrinth & Zendaya, pochodzący z serialu "Euforia". – Połączenie ludzi, którzy produkują obraz, reżyserują emocje, z ludźmi, którzy mają dokładnie tę samą wizję, ale patrzą na nią z perspektywy muzycznej, sprawia, że jest to dla mnie pełnia, której historia nie da się rozłączyć. Nie można powiedzieć, że to jest tylko piosenka albo tylko film. To jest coś, co mnie zmiażdżyło.

Utworem, który wyjątkowo mocno dotknął duszy Bartka, jest też "Saudade, saudade" w wykonaniu portugalskiej wokalistki MARO, którą mogliśmy oglądać na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. – Rzadko mam aż tak skrajne emocje à propos piosenek – mówił Deryło. – To, co powiem, może być odklejone od rzeczywistości, ale dla mnie muzyka jest momentami czymś metafizycznym. Ta piosenka jest dla mnie jak pewnego rodzaju modlitwa.


Posłuchaj

51:55
Bartek Deryło – refleksje, plany i inspiracje (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z Jelcza na scenę Trójki

Bartek Deryło pochodzi z Jelcza. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat od gry na skrzypcach. Był półfinalistą programu "The Voice Of Poland", a w 2021 roku zgarnął nagrodę radiowej Trójki dla najbardziej obiecującego debiutanta 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W listopadzie wystąpił na żywo w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Lista utworów:

 1. Bartek Deryło – "Deszcz"
 2. Labrinth & Zendaya – "I'm Tired"
 3. Jacob Collier feat. Daniel Caesar – "Time Alone With You"
 4. Mrozu feat. Vito Bambino – "Za daleko"
 5. Martin Lange – "Pod nosem"
 6. MARO – "Saudade, saudade"
 7. Cleo Sol – "Why Don't You"
 8. Meek, Oh Why? – "Ala Tołstoj"
 9. Michael Kiwanuka – "Love & Hate"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane