Spotkanie z... Hanką Rybką. "Dzięki rodzinie robię to, co kocham"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie z... Hanką Rybką. "Dzięki rodzinie robię to, co kocham"
Gościem Martyny Podolskiej była Hanka RybkaFoto: Grzegorz Momot/PAP

- Rodzina była i jest dla mnie najważniejsza. Jeżeli jest wspaniale w małżeństwie i rodzinie, to wtedy można to coś dobrego dawać człowiekowi - mówiła w audycji "Spotkanie z..." wokalistka, artystka, dyrektorka 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a przede wszystkim szczęśliwa żona, matka i góralka - Hanka Rybka. Artystka opowiedziała m.in. o śpiewaniu po góralsku, obranej drodze artystycznej i życiowych wyborach. Festiwal rozpocznie się 19 sierpnia.

Korzenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem sięgają czasów II Rzeczpospolitej. Jego rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem", wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu i sformułowaną w latach 20. XX wieku przez Władysława Orkana koncepcją, która zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.

Pierwsze "Święto Gór" odbyło się w Zakopanem w 1935 roku. Do miasta przybyli muzycy, tancerze, twórcy i artyści ludowi z całych polskich Karpat, od Czeremoszu aż po Olzę. Przez tydzień górale żywieccy, sądeccy, beskidzcy, Huculi, Łemkowie, Bojkowie prezentowali dorobek twórczy swych ziem. Już wtedy święto miało charakter konkursu.

Po II wojnie idea góralskiego święta odżyła w zmienionej nieco formie pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Na przestrzeni lat wydarzenie podlegało różnym modyfikacjom. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda, Złota Ciupaga. Dziś kategorii jest kilka, uwzględniają one różne formy prezentacji folkloru.

Zobacz także:

"Nigdy nie wstydziłam się pochodzenia"

W rozmowie z Martyną Podolską Hanna Rybka przyznaje, że jest mocno przywiązana do Podhala i jego kultury. - Przywozimy tutaj część tej naszej pięknej kultury Podhala i Zakopanego. W moim przypadku ta tożsamość jest tak silna, że nigdy nie wstydziłam się swojego pochodzenia i tożsamości. Z głową podniesioną do góry zawsze wchodzę po góralsku i z każdym tak rozmawiam - mówi artystka.

- Ta tradycja, muzyka i śpiew, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tak też było w naszej sytuacji. Moi rodzice śpiewali bardzo pięknie. Dawniej, czego dziś już nie ma tak często, były po chałupach tak zwane posiady. Przychodzili goście, rodzina. Graliśmy na instrumentach i śpiewaliśmy, i cieszyliśmy się tą muzyką. To było nam przekazane naturalnie i przeszło automatycznie na mnie i mojego brata - opowiada Hanna Rybka.

Rodzina i Podhale najważniejsze

Podczas audycji Hanna Rybka powróciła pamięcią do początków swojej drogi artystycznej po ukończeniu szkoły muzycznej. Jak przyznaje, miłość do rodzinnych stron była ważna w podejmowaniu decyzji o dalszej karierze. - Zostałam na rok czy dwa lata w Krakowie. Była Piwnica św. Norberta, był Loch Camelot, to były moje początki z niewielką sceną. Wydawałoby się, że po klasie śpiewu solowego w akademii muzycznej powinnam iść w kierunku klasycznym, operowym. Ale jednak jest coś takiego w naszym wychowaniu, silnie rodzice zainwestowali w to nasze życie na Podhalu, że nie chciałam wyjeżdżać. (...) Nie wyobrażałam sobie zostawienia Podhala - wspomina gość radiowej Jedynki.

Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem dodaje, że za decyzją o pozostaniu w rodzinnych stronach stała również rodzina. - Dominowała we mnie chęć założenia rodziny. To dla mnie było i jest najważniejsze. Mam szczęście, że mam wspaniałego męża i wspaniałą córkę. Wszystko inne to nie dodatek, ale dopełnienie mojego życia i jest drugoplanowe. Dzięki rodzinie jestem sobą i robię to, co kocham - wyjaśnia Hanna Rybka.

Światowe centrum kultury

Od 19 do 26 sierpnia w Zakopanem będzie trwał Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Podczas wydarzenia wystąpią zespoły z całego świata. - Wystąpią cztery zespoły z Polski i szesnaście zespołów górali z całego świata. Każdy dzień jest wypełniony piękną muzyką, tańcem śpiewem, wspaniałą energią. Nie ma żadnych barier i granic, tylko delektować się tą kulturą - opowiada Hanna Rybka. - Jest to tydzień inspirujący. Ktoś, kto chce tworzyć muzykę folkową, to może przyjechać i posłuchać tych fantastycznych wykonań. Również projektanci mody mogą przyjechać i zobaczyć piękne stroje. Widzimy to co roku, a i tak zawsze odkrywa się coś wspaniałego - zaznacza gość Radiowej Jedynki.


Posłuchaj

17:44
"Dzięki rodzinie robię to, co kocham" Rozmowa z Hanną Rybką (Spotkanie z/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Rozmowę prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Hanna Rybka (wokalistka, artystka, dyrektorka 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem)

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 23.35

qch

Polecane