Podwójne święto 15 sierpnia. Sprawdź, czy to dzień wolny od pracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podwójne święto 15 sierpnia. Sprawdź, czy to dzień wolny od pracy
15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego.Foto: Shutterstock

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku Święto Wojska Polskiego i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypadają w poniedziałek. Oznacza to, że będziemy mieć długi weekend bez potrzeby brania urlopu. Ważne, aby wcześniej zrobić niezbędne zakupy, bo 15 sierpnia sklepy będą nieczynne.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z wydarzeń opisanych w Biblii, które składa się na silny w katolicyzmie kult maryjny. Od kilkudziesięciu lat wniebowzięcie matki Chrystusa stanowi dogmat wiary. 15 sierpnia w Polsce obchodzi się uroczystości związane z Wniebowzięciem NMP. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Dogmat dotyczący wniebowzięcia matki Chrystusa z duszą i ciałem do nieba został ogłoszony w 1950 r. Zrobił to papież Pius XII. W wydanej przez niego konstytucji apostolskiej można przeczytać, że "Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem". 

Wniebowzięcie NMP jest znane jako dzień Matki Boskiej Zielnej

W naszym kraju uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także dniem Matki Boskiej Zielnej, co nawiązuje do podań, według których w miejscu, w którym doszło do wniebowzięcia, apostołowie znaleźli kwiaty. W ten dzień wierni przynoszą do kościołów kwiaty i zioła. Rolnicy wyrażają z kolei swoje podziękowania za zebrane plony.

15 sierpnia 2022 r. Dzień wolny od pracy, zamknięte sklepy

15 sierpnia w Polsce obchodzi się również Święto Wojska Polskiego upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Podczas obchodów obydwu uroczystości wskazuje się na wymiar religijny i patriotyczny tego dnia w Polsce. Z okazji Święta Wojska Polskiego w wielu miastach będą m.in. pikniki i pokazy wojskowe.

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Ponieważ w 2022 r. dzień ten przypada na poniedziałek, wiele osób będzie wówczas korzystało z długiego weekendu.

W dzień uroczystości Wniebowzięcia NMP oraz w niedzielę, 14 sierpnia obowiązuje zakaz handlu. Zgodnie z ustawą zakupy można wówczas zrobić tylko w wyznaczonych miejscach, takich jak m.in.: placówki pocztowe, punkty gastronomiczne, markety na dworcach PKP, sklepy działające na zasadzie franczyzy, sklepy osiedlowe czy stacje paliw.

ms, episkopat.pl, PAP

Polecane