"Każdy wie lepiej" – komediodramat z życia patchworkowej rodziny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Każdy wie lepiej" – komediodramat z życia patchworkowej rodziny
Kadr z filmu "Każdy wie lepiej".Foto: mat.pras.

"Każdy wie lepiej" to komedia na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka – autora scenariuszy do takich rodzimych przebojów kinowych jak "Bogowie" oraz "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". W najnowszym filmie w rolach głównych wystąpili Joanna Kulig oraz Michał Czernecki. Na relację z premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" zaprasza Ryszard Jaźwiński. 

"Każdy wie lepiej" – komediodramat z życia patchworkowej rodziny

"Każdy wie lepiej" to nowa polska komedia z udziałem m.in. Joanny Kulig, Michała Czerneckiego i Andrzeja Seweryna. O kulisach powstawania filmu i pracy z plejadą aktorskich sław opowiedział w Trójce reżyser Michał Rogalski.

Film "Każdy wie lepiej" opowiada historię zakochanej pary, która staje się celem intrygi najbliższych. Związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać rodzice oraz byli partnerzy. Reżyserem filmu jest Michał Rogalski, a scenarzystą jego wieloletni przyjaciel Krzysztof Rak, autor scenariuszy do takich przebojów kinowych jak "Bogowie" czy "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej".     

– Zaczęliśmy kiedyś rozmawiać o tym, co nas gryzie, co nas gnębi, jak wygląda nasze życie prywatne. Doszliśmy do wniosku, że ta patchworkowość, która nas też dotknęła, jest czymś bardzo interesującym, bo jest to zderzenie różnych charakterów, które muszą ze sobą jakoś żyć – tak w Trójce reżyser opowiadał o kulisach powstania jego najnowszego dzieła, które ulokował gdzieś pomiędzy komedią obyczajową a komediodramatem. – Tytuł jest oczywiście ironiczny i przewrotny. Każdemu się wydaje, że wie lepiej, i o tym jest ten film.

Plejada gwiazd na ekranie

Twórcom filmu udało się skompletować świetną ekipę aktorską. W główne role wcielili się Joanna Kulig i Michał Czernecki, a oprócz nich na ekranie można zobaczyć także m.in. Andrzeja Seweryna, Grażynę Szapołowską, Ewę Wencel, Marię Maj i Jerzego Janeczka. Tego ostatniego aktora, zmarłego rok temu, widzowie pamiętają jeszcze z filmu "Sami swoi", w którym zagrał Witię Pawlaka. Udział w "Każdy wie lepiej" był ostatnią filmową rolą jego życia.


Posłuchaj

4:32
Rozmowa z Michałem Rogalskim cz. 1 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ciekawostką jest fakt, że w filmie, obok Michała Czerneckiego, występuje również jego syn Piotr. Dostał on rolę dzięki castingowi, na który się zgłosił. – Okazało się, że jest naprawdę najlepszy. Powiedzieliśmy sobie: "Kurczę, po co szukać gdzieś strasznie daleko, skoro prawdziwy syn Michała jest bardzo dobry?" – opowiadał Michał Rogalski.

Intelektualne uwodzenie

Gość "Trójkowo, filmowo" podzielił się też swoimi refleksjami z pracy na planie z tak dużą liczbą aktorskich sław. – Kiedyś usłyszałem od pewnego profesjonalisty, że praca reżysera z aktorami i aktorów między sobą jest to do pewnego stopnia uwodzenie się intelektualne. Chodzi o to, że musi się wyzwolić jakaś wzajemna ciekawość, żeby sobie pokazywać fajne rzeczy, imponować sobie.


Posłuchaj

4:01
Rozmowa z Michałem Rogalskim cz. 2 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Ponadto w audycji: 

  • Premiera zagraniczna: "Bullet train" w reżyserii Davida Leitcha (z Bradem Pittem i Sandrą Bullock w rolach głównych);
  • 23. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (7-15.08.2022) – zapowiedź programu filmowego oraz wydarzeń towarzyszących, rozmowa z Joanną Rębowicz, dyrektorką festiwalu;
  • W kinach: "Niewiniątka" w reżyserii Paolo Genovese, rozmowa z Maciejem Zabojszczem;
  • Zapowiedzi najbliższych premier festiwalowych;
  • Aktualności filmowe.

Posłuchaj

1:49:35
O filmie "Każdy wie lepiej" i nie tylko (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 5.08.2022
Godziny emisji: 13.07, 14.08

kc

Polecane