W 78. rocznicę wybuchu powstania, Trójka nadawała z Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W 78. rocznicę wybuchu powstania, Trójka nadawała z Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com/Stanisław Tokarski

Trwają obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach – oprócz weteranów walczącej Warszawy – biorą udział przedstawiciele władz oraz tysiące osób z całej Polski. Wielu z nich przyjechało do stolicy specjalnie, by 1 sierpnia oddać hołd powstańcom. Popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki", nadawana była wprost ze studia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uroczystości oficjalne rozpoczęły się o 9:00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Godzinę później w Parku gen. Orlicz-Dreszera pod pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz, harcerze i okoliczni mieszkańcy. – Przewaga Niemców w uzbrojeniu była ogromna, ale walki były zacięte – wspominał podczas uroczystości Janusz Badura, ps. Jastrząb.

Inaczej niż w poprzednich latach to właśnie w Parku gen. Orlicz-Dreszera, a nie Kopcu Powstania Warszawskiego, który przechodzi teraz rewitalizację, rozpalono ogień pamięci płonący przez 63 dni – tyle, ile trwało Powstanie. Z Grobu Nieznanego Żołnierza ogień przyniosła Sztafeta Pokoleń z udziałem m.in. harcerzy. Po uroczystości z Parku gen. Orlicz-Dreszera wyruszył Marsz Mokotowa.

O 11:30 prezydent Andrzej Duda upamiętnił cywilne ofiary Powstania na warszawskiej Woli. To właśnie ta dzielnica była areną jednej z największych zbrodni II okresu wojny światowej – w wyniku niemieckiej akcji eksterminacyjnej, według historyków, zginęło od 30 do 60 tysięcy osób. W południe prezydent otworzył znajdującą się na Placu Piłsudskiego wystawę "Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei", która zestawia zdjęcia zniszczonej Warszawy z czasów II wojny światowej za zbrodniami na cywilach popełnionymi w tym roku na Ukrainie. – To ważne, aby pokazywać historię i współczesność takimi, jakimi one są. Także jako ostrzeżenie dla młodych i dla następnych pokoleń – powiedział Andrzej Duda.

Główne uroczystości odbyły się o godzinie 17.00 – godzinę "W". Właśnie o tej godzinie powstańcy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych zgromadzili się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis. O tej samej godzinie na Placu Zamkowym odbyła się akcja społeczna pn. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, w trakcie której wolontariusze, przechodnie i turyści utworzyli symbol Polski Walczącej.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" na Placu Piłsudskiego, który rozpocznie się o godz. 20:30.


Posłuchaj

3:33
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
+
Dodaj do playlisty
+


"

Jak co roku, o godz. 17 warszawiacy stanęli na chwilę oddając cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego. Najwięcej osób zebrało się jak zwykle przy rondzie Dmowskiego: są mieszkańcy stolicy, są osoby z całej Polski. Stoją tramwaje, samochody, motocykle i autobusy.

– Jesteśmy tu po to, abyśmy nigdy nie zapomnieli, co się stało 1 sierpnia 1944 roku. Żeby o Polskę i Warszawę walczyć: bo bez walki nie ma nic – mówi starsza pani. – To jest nasza tożsamość, to jest nasze dziedzictwo. To jest ważne, tutaj trzeba być – dodaje kobieta, która przyjechała do Warszawy z Gdańska.

Posłuchaj

3:05
Godzina W w Warszawie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorzy materiału reporterskiego: Aneta Pawłowska-Krać, Michał Fedusio
Data emisji: 1.08.2022
Godziny emisji: 15.51, 17.00

pr


Polecane