Pamięć o Powstaniu Warszawskim zawarta w starych zdjęciach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pamięć o Powstaniu Warszawskim zawarta w starych zdjęciach
Portrety powstańców można było oglądać kilka lat temu w jednej z warszawskich galeriiFoto: PAP / Rafał Guz

W kultywowaniu i podtrzymywaniu pamięci historycznej coraz większą rolę odgrywają nowe technologie. To dzięki nim i zaangażowaniu pasjonatów, coraz częściej w sieci znaleźć można odrestaurowywane zdjęcia, m.in. te z Powstania Warszawskiego.

Echa powstania warszawskiego rozbrzmiewają w różnych formach kultury masowej, takich jak muzyka, film czy literatura. Swój wkład w kultywowanie pamięci o bohaterach sprzed prawie 80 lat chciał też mieć Mikołaj Kaczmarek, autor bloga "Kolory historii". – Bardzo mnie zafascynował heroizm tych młodych ludzi, którzy nie mając żadnych szans, chwycili za broń i poszli walczyć. Chciałem oddać hołd tym ludziom, właśnie przez koloryzację tych fotografii. Chciałem pokazywać tamte wydarzenia z trochę innej perspektywy, uświadamiać, że to byli tacy sami ludzie jak my, tylko po prostu znaleźli się w bardzo ciężkich, apokaliptycznych czasach – mówił w Trójce bloger.

– To ma służyć temu, żebyśmy nigdy nie zapomnieli o tych ludziach i szanowali to, co teraz mamy. Kiedyś młodzież chodziła po ulicach Warszawy z bronią, a nie z telefonami, robiąc sobie fotki i wstawiając je na media społecznościowe – dodał Mikołaj Kaczmarek.

Kotwica pamięci

Do kultury masowej przeniknął także symbol Powstania Warszawskiego, charakterystyczna kotwica. Nie zawsze jednak jest ona wykorzystywana we właściwy sposób. – Jeżeli młody chłopak ma to założone na siebie, to super. Ale jeżeli ktoś pójdzie w tym do baru, spije się i krzyczy: "Cześć i chwała bohaterom!", to już wtedy to jest słabe – zauważył gość "Trójki do trzeciej".

Nie ma jednak wątpliwości, że należy kultywować pamięć o ludziach, którzy polegli za wolność naszej ojczyzny.


Posłuchaj

2:58
Pamięć o Powstaniu Warszawskim zawarta w starych zdjęciach
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz zdjęcia, wspomnienia i opowieści uczestników Powstania Warszawskiego w specjalnym serwisie Polskiego Radia!


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski

Gość: Mikołaj Kaczmarek (bloger)
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 12.24

kc

Polecane