Będą dopłaty do wszystkich paliw? Rząd ma dofinansować także olej opałowy, pellet i gaz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Będą dopłaty do wszystkich paliw? Rząd ma dofinansować także olej opałowy, pellet i gaz
"Trzeba wszystko zrównoważyć i dostosować do procentowego wzrostu cen". Zielińska o dodatkach do ogrzewaniaFoto: Aliaksandra Post/Shutterstock

Trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen. Wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

"Rząd podjął polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty" - czytamy w DGP.

- Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna - zdradza rozmówca gazety.

Ustawa pomocowa dla ciepłowni

Dziennik stawia też pytanie, czy te dodatki będą w podobnej wysokości, co wynoszący 3 tys. zł węglowy. Zdaniem rozmówcy niekoniecznie.

"Raczej będzie to proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw" - dodaje.

Z ustaleń gazety wynika też, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni.

"Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu" - podaje "DGP".

Zmiany od 1 listopada?

Gazeta pisze też, że trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla.

"Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza" - czytamy.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane