Przyszłość dzieci z Ukrainy – nowi uczniowie w polskich szkołach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyszłość dzieci z Ukrainy – nowi uczniowie w polskich szkołach
Szacuje się, że od września do polskich szkół dołączy około 700 tys. dzieci z Ukrainy. Jak pomóc im zaaklimatyzować się w nowych warunkach? Foto: Shutterstock

Wojna na Ukrainie dotyka wszystkich – bez względu na wiek. Pokrzywdzone w niej są także dzieci, które zostały pozbawione kontaktu z rodzicami i ojczyzną. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich domach. Jak podkreśla gość "Zagadkowej niedzieli" Katia Roman-Trzaska, teraz trwają starania o to, by pomóc im jak najlepiej się zaaklimatyzować w nowych warunkach. 

– Trzeba działać i mieć poczucie, że zrobiło się coś konkretnego. Ważne też, by robić to zgodnie z naszymi umiejętnościami. Nasza fundacja potrafi wskazać, jak uczyć języka polskiego dzieci z Ukrainy, i właśnie tym się teraz zajmujemy – mówiła w Trójce Katia Roman-Trzaska.

Utracony dom

– Pamiętajmy o tym, że dzieci, które do nas przyjechały, wcale nie chciały ruszać się poza swój kraj. Chciały żyć i zostać w swoim domu, w rodzinnych miastach, wśród przyjaciół i zwyczajów, które znają – zaznaczyła rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk. – Wszystkie one marzą o powrocie do domu. Zanim to się jednak stanie, będą musiały mieszkać tutaj, w Polsce. Chcemy, by czuły się w naszym kraju jak najlepiej. Dlatego powinny znać język i choć trochę mówić po polsku. Dzięki temu będą mogły nawiązywać nowe przyjaźnie. Jestem pewna, że spora część dzieci, które słuchają teraz "Zagadkowej niedzieli", już ma w swoich klasach kogoś, kto przyjechał z Ukrainy. A jeśli do tej pory nie miały koleżanek czy kolegów zza granicy, to z pewnością będą miały od września – zaznaczyła. 

Czytaj także:

Nowi uczniowie 

– Szacujemy, że we wrześniu do polskich szkół dołączy około 700 tys. dzieci z Ukrainy. Wyobraźmy to sobie, to tyle osób, ile mieszka w całkiem dużym mieście. Myślę, że niemal w każdej szkole będą ukraińskie dzieci, które nie mówią po polsku i żyją w strachu oraz stresie i napięciu. Organizujemy szkolenia dla nauczycieli, by potrafili nie tylko nauczyć, jak mówić po polsku, ale też wiedzieli, jak pomóc się odstresować. Pokazujemy im różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe i takie angażujące ciało. Dzięki temu będą wiedzieli, jak uspokoić swoich podopiecznych – wyjaśniała Katia Roman-Trzaska.

 – Często słyszymy od nauczycieli, że dzięki takiemu zaangażowaniu czują, że są na właściwej drodze, że mogą dobrze pomagać i uczyć dzieci. To dla nas wielki komplement – podsumowała gość Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

51:00
Przyszłość dzieci z Ukrainy - nowi uczniowie w polskich szkołach (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 31.07.2022
Godzina emisji: 9.09

Polecane