"Te zamówienia są niezbędne" Gen. Roman Polko o koreańskich czołgach dla Polski i dostawach broni dla Ukrainy

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Te zamówienia są niezbędne" Gen. Roman Polko o koreańskich czołgach dla Polski i dostawach broni dla Ukrainy
Poznan, 6.07.22. Nowa dostawa opancerzonych samochodów wojsk NATO do PolskiFoto: Forum/Aleksiej Witwicki

– Słyszę bardzo dużo wypowiedzi, także ekspertów, którzy mówią, że powinniśmy skłonić Ukrainę do negocjacji. To bardzo niebezpieczne myślenie. Zamiast tego trzeba zdecydowanie i na miarę naszych możliwości, a te są naprawdę bardzo duże, przekazać Ukrainie niezbędne narzędzia do walki – mówił w audycji "Świat do trzeciej" były dowódca jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko. 

 • W ciągu najbliższych miesięcy w Polsce pojawią się pierwsze egzemplarze czołgów K2 oraz armatohaubic K9. W połowie przyszłego roku do polskich sił powietrznych trafią wielozadaniowe samoloty FA-50;
 • – Te zamówienie są niezbędne – powiedział o koreańskich zakupach polskiego wojska były dowódca jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko. – Sytuacja Ukrainy pokazuje, że ten ciężki sprzęt, na którym niektórzy stawiali już krzyżyk, jest potrzebny. Stąd też potrzebne są nowoczesne czołgi;
 • Według gen. Romana Polko zwiększenie dostaw broni na Ukrainę to "ogromna szansa, przede wszystkim dla Zachodu i dla Europy, żeby w końcu zażegnać to niebezpieczeństwo, jakim jest nieobliczalna Rosja".

Polska kupi południowokoreańskie czołgi, haubice i samoloty

Polska armia jeszcze w tym roku dostanie południowokoreańskie ciężkie uzbrojenie. W ciągu najbliższych miesięcy nad Wisłą pojawią się pierwsze egzemplarze czołgów K2 oraz armatohaubic K9. Z kolei w połowie przyszłego roku do naszych sił powietrznych trafią wielozadaniowe samoloty FA-50.

Jak zauważył prowadzący program "Świat do trzeciej" Rafał Tomański, nigdy w historii polskiej wojskowości nie dokonywano zakupów na tak dużą skalę i przytoczył słowa byłego dowódcy Wojsk Lądowych oraz byłego wiceministra obrony narodowej gen. Waldemara Skrzypczaka, według którego polskiej armii niezbędna jest osłona piechoty, artyleria obrony przeciwlotniczej, a także sprawna logistyka, bez których czołgi będą "kupą złomu".

– Te zamówienie są niezbędne – powiedział o koreańskich zakupach polskiego wojska były dowódca jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko. – Sytuacja Ukrainy pokazuje, że ten ciężki sprzęt, na którym niektórzy stawiali już krzyżyk, jest potrzebny. Stąd też potrzebne są nowoczesne czołgi. Produkcje, które realizują Koreańczycy, są nie tylko kompatybilne, ale wręcz realizowane dokładnie na bazie rozwiązań amerykańskich – mówił generał. – Systemy koreańskie i amerykańskie, które kupujemy, są ze sobą zintegrowane. Rzeczywiście, będzie to wymagało dodatkowego przygotowania, ale wówczas będziemy mieć efekt synergiczny, który będzie pozwalał skutecznie wykorzystywać wszystkie posiadane środki, a jednocześnie uniknąć czegoś, co zdarzało się Rosjanom  tzw. friendly fire, czyli nieporozumienia na polu walki, kiedy zamiast wroga niszczy się własne siły – dodał.

Najczęściej czytane

Powinniśmy skłonić Ukrainę do negocjacji? "To bardzo niebezpieczne myślenie"

W ubiegłotygodniowym wydaniu audycji gen. Roman Polsko został zapytany o skuteczność systemów artylerii rakietowej HIMARS na Ukrainie. Czy po kolejnych siedmiu dniach na froncie nadal udowadniają swoją niezbędność?

– Te systemy są bardzo dobre, tylko patrząc powyżej 2 tysięcy kilometrów w linii frontu, jest tego zdecydowanie za mało – odpowiedział gość Trójki. – Słyszę bardzo dużo wypowiedzi, także ekspertów, którzy mówią, że teraz, powinniśmy skłonić Ukrainę do negocjacji, że można dawać uzbrojenie, ale zasoby jednych i drugich się wyczerpują. To jest bardzo niebezpieczne myślenie. Myślę, że wszystkie akcje społeczne, które są realizowane w Polsce i poza nią, to wyraźny sygnał dla przywódców, żeby w końcu naprawdę wysłali Ukrainie sprzęt w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości, a nie szukali, tak jak kanclerz Scholz, biurokratycznych wymówek, po to, aby w istocie opóźniać, to, czego domaga się także niemieckie społeczeństwo – zaapelował.

Zwiększenie dostaw broni na Ukrainę szansą na zażegnanie niebezpieczeństwa

Według gen. Romana Polko zwiększenie dostaw broni na Ukrainę to "ogromna szansa, przede wszystkim dla Zachodu i dla Europy, żeby w końcu zażegnać to niebezpieczeństwo, jakim jest nieobliczalna Rosja".

– Nie możemy zawierać takich kompromisów, zamiast tego trzeba zdecydowanie i na miarę naszych możliwości, a te są naprawdę bardzo duże, bo przemysł zbrojeniowy niemiecki czy francuski są bardzo mocne, przekazać Ukrainie niezbędne narzędzia do walki i środki, które pozwalają oddziaływać głębiej, jeżeli chodzi o przestrzeń operacyjną – ocenił. – Nie możemy dać się szantażować i zastraszać Putinowi, bo jeżeli ten szantaż, który stosuje, będzie efektywny, będzie stosowany za każdym razem – dodał.

Posłuchaj

1:43:33
Dostawa broni na Ukrainę "ogromną szansą, żeby w końcu zażegnać to niebezpieczeństwo, jakim jest nieobliczalna Rosja". Gen. Roman Polko gościem Trójki (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji ponadto:

 • Wrażenia z podróży na Ukrainę podczas wojny, historię ludzi na froncie. Goście: Tomasz Grzywaczewski i Jakub Maciejewski;
 • Komentarz po planowanym na czwartek wideo łączeniu Joe Bidena i Xi Jinpinga. Co może wyniknąć z planowanej wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie? Prezydent Biden twierdzi, że to zdaniem wojska zły pomysł, Chiny grożą odwetem. Także konsekwencje wizyty prezydenta Indonezji w Pekinie. Gość: dr Maciej Gaca, sinolog, dyplomata, założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie;
 • Konsekwencje umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża z perspektywy każdej z czterech stron. Dodatkowe, ukryte ustalenia między Rosja a ONZ odnośnie sprzedaży rosyjskich produktów i ropy naftowej. Gość: Adam Michalski Ośrodek Studiów Wschodnich;
 • Wizyta prezydenta Indonezji w Chinach i przygotowania do G20 na Bali. Gość: Tomasz Augustyniak, Korespondent w Bangoku;
 • Cykl "Środek od środka": rocznica śmierci cesarza Meiji, który otworzył Japonię na świat.
 • Spadające poparcie prezydenta Korei Południowej, kontrowersje wokół wydalenia Koreańczyków z Północy przez poprzednią administrację, nadzieje na dyplomatyczny reset z Japonią, którego chyba jesteśmy świadkami. Gość: Andrzej Wadas.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Gość: gen. Roman Polko (były dowódca jednostki wojskowej GROM)
Data emisji: 30.07.2022
Godzina emisji: 13.07

IAR/kr

Polecane