Balet dla dorosłych. Czy na naukę może być za późno?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Balet dla dorosłych. Czy na naukę może być za późno?
Balet dla dorosłych – od czego zacząć? Foto: shutterstock.com

Czy tańca można się nauczyć, będąc już dorosłym? Czy ma to jakikolwiek sens, oprócz tego związanego z aktywnością fizyczną? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w Trójkowej w audycji "Trzy gramy Redbada". 

Taniec ma charakter społeczny. Jest jedną z nielicznych aktywności życiowych, kiedy możemy pozostawać w bliskim kontakcie z osobami, które nie do końca znamy. Poprzez mnogość i atrakcyjność form taniec rozwija naszą motorykę. Co więcej, choreoterapia, czyli leczenie tańcem, jest coraz częściej skutecznie wykorzystywana w walce z nerwicą i innymi dolegliwościami o podłożu stresowym.

Balet dla dorosłych

– Prowadzimy zajęcia dla osób dorosłych. Często decydują się one na naukę baletu, lub tańca w ogóle, po raz pierwszy w życiu, nie mając doświadczenia z żadną inną techniką. Okazuje się, że balet jest szalenie przystępny, a lekcje dopasowane do ciała i możliwości osoby dorosłej mogą być źródłem ogromnej satysfakcji z postępów i nabywanych umiejętności – mówiła w Trójce Urszula Skośkiewicz, pedagog tańca.

Taneczne początki

– Balet dla dorosłych jest niezaprzeczalnie aktywnością fizyczną. Możemy rozpocząć ją w każdym wieku. Niejednokrotnie widzimy przecież starsze panie, które siadają w szpagatach, robią gwiazdy lub mostki. Zapraszamy wszystkich, dla których ruch jest przyjemnością. Dodatkowo to, co robimy w ciągu roku, przekłada się potem na występy sceniczne – dodała Elżbieta Leksiak, pedagog tańca. 

– Nie każdy zostanie jednak zawodowym tancerzem. Jeśli ktoś kocha balet i chciałby spróbować swoich sił, zapraszamy. Jesteśmy otwarci na osoby w każdym wieku – podkreśliła gość audycji "Trzy gramy Redbada". 

Jak się przygotować? 

– Nie wymagamy żadnych konkretnych umiejętności na start. To my poczuwamy się do tego, by one się pojawiły. Istotne jest wygospodarowanie regularnego czasu tak, by móc uczestniczyć w zajęciach raz lub dwa w tygodniu. Warto wybrać wygodny strój, nieograniczający ruchów, spiąć włosy i założyć miękkie baletki lub skarpetki – wyliczały rozmówczynie. 

"Zaczęło się od miłości do baletu"

– Moja przygoda zaczęła się od miłości do baletu i oglądania go na scenach teatrów. Szukałam zajęcia dla siebie. Nie przepadam za bieganiem i siłownią. Chciałam czegoś ciekawszego. Zawsze chciałam spróbować, ale straciłam kilka lat, nie mając odwagi, by przyjść na zajęcia. Teraz ćwiczę już od siedmiu lat – podkreśliła w rozmowie pani Lucyna Szela, uczęszczająca na lekcje dla dorosłych. 

Posłuchaj

53:22
Balet dla dorosłych. Czy na naukę może być za późno? (Trzy gramy Redbada)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Goście: Elżbieta Leksiak (pedagog tańca), Urszula Skośkiewicz (pedagog tańca), Lucyna Szela (uczestnik lekcji dla dorosłych) 
Data emisji: 30.07.2022
Godzina emisji: 12.05


Polecane