"Jednoczy ludzi zafascynowanych muzyką". Organizatorzy o Hybryda Kultur Festiwal

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jednoczy ludzi zafascynowanych muzyką". Organizatorzy o Hybryda Kultur Festiwal
"Jednoczy ludzi zafascynowanych muzyką". Organizatorzy o Hybryda Kultur FestiwalFoto: facebook.com/hybrydakultur

- Hybryda Kultur Festiwal to wydarzenie, które jednoczy takich ludzi, jak my - zafascynowanych muzyką tradycyjną, ale też starających się ją przedstawiać w sposób współczesny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek "Wiejski" Górski (producent festiwalu, scenarzysta, historyk). Gościem audycji była także Aleksandra Turkiewicz (kompozytorka, dyrektorka muzyczna festiwalu).

Hybryda Kultur Festiwal to projekt, który ma na celu promocję muzyki oraz polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo łączą i interpretują kulturę tradycyjną i ludową, "tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski".

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek "Wiejski" Górski, producent festiwalu, scenarzysta i historyk, w tym roku Hybryda Kultur odbywa się już po raz trzeci. - To wydarzenie, które jednoczy takich ludzi, jak my - zafascynowanych muzyką tradycyjną, ale też starających się ją przedstawiać w sposób współczesny. Łączących - czyli trochę "hybrydujących" - z innymi gatunkami, nurtami i współczesnymi instrumentami, ale z szacunkiem dla dawnego, tradycyjnego brzmienia - wyjaśnił.

Hybryda Kultur Festiwal

Gościem specjalnym Hybrydy Kultur będzie m.in. kompozytorka i dyrektorka muzyczna festiwalu Ola Turkiewicz, która wystąpi ze swoim autorskim programem "Autochtonka". Jest to internetowy spektakl prezentujący współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną obszarów, z których wywodzą się korzenie przodków muzyczki.

- To podróż muzyczno-genealogiczna. Opowieść snuje przez krainy, w których ja i moim przodkowie się urodziliśmy. To podróż przez różne regiony - Lubelszczyznę, Wileńszczyznę, huculską Bukowinę i Mazury - wskazała.

Jak dodała, w projekcie zostaną zaprezentowane tradycyjne utwory pochodzące z ww. regionów, ale w aranżacjach stylu hybrydowego. - W "Autochtonce" opieram się bardzo mocno na elektronice. Towarzyszy mi multiinstrumentalista Paweł Jabłoński, który gra na instrumentach klawiszowych, ale też i na akordeonie, który dodaje dodatkowej, charakterystycznej barwy utworom tradycyjnym - powiedziała.

Hybryda Kultur Festiwal odbędzie się 30.07.2022 r. w Domu Kultury w Gołdapi.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

23:52
Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski o szczegółach Hybryda Kultur Festiwal ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

ProwadzącaMaja Kluczyńska

Gość: Aleksandra Turkiewicz (kompozytorka, dyrektorka muzyczna festiwalu); Jacek "Wiejski" Górski (producent festiwalu, scenarzysta, historyk, prezes fundacji DRZP)

Data emisji: 28.07.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ng

Polecane