26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski: połączenie klasyki z nowoczesnością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski: połączenie klasyki z nowoczesnością
Teatr Szekspirowski w GdańskuFoto: kateafter/Shutterstock

Spektaklem "Burzy" zaprezentowanym przez Teatro Stabile di Torino rozpoczął się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Nowa dyrekcja, nowe pomysły: czy zdadzą egzamin w tych trudnych czasach? Tegoroczne motto festiwalu brzmi "Między niebem a sceną. Po burzy?"

  • 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku rozpoczął się w środę, 27 lipca i potrwa do soboty 6 sierpnia. Jego motto brzmi "Między niebem a sceną. Po burzy?"
  • Pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Festiwalu Szekspirowskiego był prof. Jerzy Limon, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, inicjator budowy i pierwszy dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Debiut trudny i prestiżowy

Motto 26. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego – "Między niebem a sceną. Po burzy?" jest dla mnie ważne z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że przed nami pierwsza edycja festiwalu pod moją dyrekcją. Zastąpienie prof. Jerzego Limona, twórcy Festiwalu i jego dyrektora przez 25 lat to zadanie trudne i jednocześnie prestiżowe – pisze w informacji festiwalowej Agata Gręda, dyrektor 26. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. – Myśląc o scenie i o niebie, myślę o metaforze łączącego je mostu. Na jednym jego końcu jest wizja mojego wybitnego poprzednika, na drugim przyszłe edycje festiwalu. Widzę siebie, stojącą na tym moście, ze świadomością wszystkiego, co doprowadziło do jego zbudowania, a jednak patrzącą w przyszłość.

Nie ma miejsca na kropkę

– "Między niebem a sceną" to książka prof. Limona wydana w 2002 r. To traktat o teatrze: czym teatr jest, jakie pełni funkcje, jakie są rodzaje scen teatralnych. Bardzo mi zależało, abyśmy też zadali sobie pytanie: czym teatr jest w tych czasach bardzo trudnych pod każdym względem, pełnych rozłamów politycznych, społecznych, klasowych; burz, które przetaczają się przez świat właściwie w każdym kraju, a u nas, w naszym regionie, szczególnie – tłumaczy rozmówczyni Marty Piaseckiej. – Ale też chciałam oddać hołd profesorowi i tej książce, zdając sobie sprawę, że teraz cały świat jest taki między niebem a sceną, a teatr jest gdzieś pośrodku. Przykłada do każdego lustro i pokazuje: "tak wyglądasz, tak ten świat wygląda". A Szekspir pokazuje to szczególnie... – wskazuje.

Przeczytaj także


– A druga część hasła odnosi się nie tylko do trzech adaptacji "Burzy" w nurcie głównym i dwóch jeszcze w nurcie offowym – każda w zupełnie innej stylistyce – ale też do wojny, która towarzyszy nam od lutego. Zamykaliśmy program festiwalu na początku roku i w motcie była kropka: "Między niebem a sceną. Po burzy." – wyjaśnia dyr. Gręda. – Mówiliśmy również o pandemii i byliśmy przekonani, że już jest po niej: że świeci słońce, a ona na pewno nie wróci, przecież latem nie ma pandemii... A tutaj nie dość, że wraca i wszyscy się jej boimy, to w lutym wybuchła wojna. I ta kropka nie miała już miejsca – musieliśmy zrobić znak zapytania – dodaje.

26. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – zapowiedź/YouTube Gdański Teatr Szekspirowski


Posłuchaj

10:20
Rozpoczął się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Agata Gręda (dyrektorka gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz dyrektorka 26. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego)
Data emisji: 28.07.2022
Godziny emisji: 12.23, 12.32

pr

Polecane