Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. Szef MON zdradził, kiedy trafią do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Umowa podpisana z Koreą Południową skraca czas wymiany sprzętu postsowieckiego na nowy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że teraz polski przemysł zbrojeniowy jest rozwijany na nowo.

Szef MON pytany o amerykańskie myśliwce F-22 Raptor przekazał, że trafią one do Polski już w ciągu najbliższych dni. - Na początku przyszłego tygodnia już będą w Polsce. Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni - zaznaczył. 

Do Polski trafi 6 myśliwców. 

- Ich zadaniem będzie patrolowanie, współpraca z polskimi siłami powietrznymi, ćwiczenia polskich lotników i amerykańskich oraz sił powietrznych państw sojuszniczych - wyjaśnił Błaszczak. - Wszystko to służy odstraszaniu agresora i pokazywaniu tego, że NATO jest solidarne wobec siebie i buduje zdolności, które stanowią o bezpieczeństwie naszej ojczyzny - dodał.

. .

Uzbrojenie z Korei Południowej

- Współpraca z Koreą ma charakter strategiczny, gdyż pierwsze egzemplarze trafią do Polski już w tym roku - zaznaczył. 

Minister Obrony Narodowej podkreślił, że umowa z Koreą Południową to nie tylko dostawy sprzętu, ale także rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego. - Pierwsze egzemplarze będą wyprodukowane w Korei, a następne już w Polsce - przekazał szef MON. 

- Chodzi o potencjał. Potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego był redukowany przez lata w Polsce. Polski przemysł zbrojeniowy ma bardzo dużo zamówień. (...) Tych zamówień jest tak dużo, że ten potencjał trzeba odbudować. Partner koreański daje nam możliwość, by to zrobić - wyjaśnił Mariusz Błaszczak. Dodał, że Korea Południowa ma na tyle duży potencjał, że jest w stanie szybko zrealizować dostawy uzbrojenia. - Na tyle szybko, by wymienić sprzęt postsowiecki - dodał. 

Posłuchaj

20:29
Mariusz Błaszczak: umowa z Koreą Południową ma charakter strategiczny (Sygnały Dnia/Program 1 PR)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych

Gość: Mariusz Błaszczak (Minister Obrony Narodowej)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 7.15

as

Polecane