Marcin Horała: brak wypłaty polskiego KPO będzie problemem dla UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Polska jest współżyrującym pożyczki, na których się KPO opierają i nie będzie tak, że nie mając środków będziemy uczestniczyli w tym mechanizmie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Komisja Europejska (KE) na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). W jego ramach Polska ma otrzymać do dyspozycji ponad 70 mld euro, ale wypłata środków jeszcze nie ruszyła. Tymczasem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdziła, że nowa ustawa reformująca sądownictwo nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. – Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z KPO – stwierdziła szefowa KE.

- Wypowiedź pani von der Leyen, choć niepokojąca, jest tylko publicystyką. W sferze faktów, w sferze decyzji KPO jest zatwierdzone i procedura trwa - powiedział Marcin Horała. Wskazał, że w trzydziestu kilku obszarach KPO są określone kryteria i parametry i "wystąpimy z wnioskiem o pierwszą płatność gdzieś na przełomie roku".

Gość Jedynki ocenił, że wypowiedź szefowej KE to "opary absurdu", a podważanie statusu sędziego przez innego sędziego jest niezgodne z konstytucją. - Chciałbym traktować tę wypowiedź jako niefortunną opinię, publicystykę. Politycy różne rzeczy mówią, nawet poważni politycy mówią czasem niepoważne rzeczy - dodał.

Zawsze są warunki

Mówiąc o kamieniach milowych KPO, wiceminister wyjaśnił, że "zawsze trzeba spełnić pewne warunki, żeby środki otrzymać". - Natomiast to zupełnie jest co innego niż mechanizm "pieniądze za praworządność", gdzie sobie arbitralnie ktoś, np. KE mówi, że w Polsce praworządności nie ma, bo się sędziowie nie mogą podważać nawzajem - zaznaczył.

- Gramy z partnerem, który oszukuje - zauważył, dodając, że "sam fakt próby blokowania KPO to już było naruszenie zasad na które państwa europejskie się umawiały".

Wiceminister wskazał, że brak wypłat dla Polski z KPO będzie też kłopotem dla Unii Europejskiej. - Polska jest współżyrującym pożyczki, na których się KPO opierają i nie będzie tak, że nie mając środków będziemy uczestniczyli w tym mechanizmie - wyjaśnił.

. .

"Polska za bardzo wyrosła"

Gość "Sygnałów dnia" w kontekście relacji z UE podkreślił, że "musimy się obracać w sferze polityki realnej" i nie warto zagalopować się w ostrej grze. - Polska nie jest najbogatszym, ani największym, ani najsilniejszym państwem europejskim - powiedział. - W sytuacji, którą mamy za wschodnią granicą, niedobrze jest wysyłać sygnały, że Polska jest czymś odrębnym wobec systemu świata zachodniego, że w jakiś sposób Polska zostaje wydłubana z UE - dodał. 

Jak wytłumaczył, w polityce międzynarodowej toczy się ostra gra, bo "Polska za bardzo wyrosła".

- 10 lat temu Polska to był taki miły, grzeczny kraj, który co tam Niemcy z Francją sobie ustalą to realizuje i jest w porządku, nie bruździ - zauważył. Jak wskazał, teraz Polska stała się podmiotowa, szybko się rozwija, a pod względem PKB per capita wyprzedziła już dwa kraje starej UE. Dodał, że pojawia się nowy gracz, z którym trzeba negocjować i jest "naturalna próba, żeby go troszeczkę zdołować, odsunąć".

W drugiej części audycji poruszono temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Posłuchaj

22:34
Marcin Horała o wypłacie środków z KPO (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Marcin Horała (wiceminister funduszy i polityki regionalnej, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Polecane