Nowela ustawy o SN. Kuźmiuk: wolta szefowej KE musi być wyjaśniona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowela ustawy o SN. Kuźmiuk: wolta szefowej KE musi być wyjaśniona
Zbigniew KuźmiukFoto: PR24/AK

- Na pewno nie będziemy wywracać ustawy o Sądzie Najwyższym. Poczyniliśmy daleko idące ustępstwa i wystarczy - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 

We wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej".

Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. "W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania" - dodała.

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka wypowiedzi Ursuli von der Leyen są co najmniej dziwne. - To, co jest zawarte w ustawie, która weszła w życie, jest tym, co wynegocjowano w ramach porozumienia z Komisją Europejską. Wolta szefowej KE musi być wyjaśniona w bezpośrednich rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim. Na pewno nie będziemy wywracać ustawy o Sądzie Najwyższym. Poczyniliśmy daleko idące ustępstwa i wystarczy - powiedział europoseł PiS. 

Najczęściej czytane

Dodał, że KE musi sobie zdawać sprawę, że Polska jest kluczowym krajem, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie. - Po dwóch wizytach w Kijowie Ursula von der Leyen mówiła, że zrobi wszystko, aby pomagać Ukrainie w wojnie z Rosją. Mam nadzieję, że szefowa KE nie będzie grać pomocą dla Ukrainy - podkreślił Kuźmiuk. 

Posłuchaj

15:32
Zbigniew Kuźmiuk gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty
+

15 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o SN, autorstwa prezydenta, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Andrzej Duda - kierując w lutym projekt do Sejmu - podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.

Zmian w SN oczekiwała Komisja Europejska w związku z decyzją TSUE z lipca ub. roku. Zobowiązał on Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył później na Polskę karę 1 mln euro dziennie. KE m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)

Data emisji: 26.07.2022

Godzina emisji: 15.33

PR24

Polecane