Muzyka dawna na Dolnym Śląsku. Trwa Festiwal Bachowski w Świdnicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka dawna na Dolnym Śląsku. Trwa Festiwal Bachowski w Świdnicy
Koncert Viviki Genaux i Capelli Cracoviensis w Kościele Pokoju w ŚwidnicyFoto: Filip Adamus

W Świdnicy rozpoczął się XXIII Festiwal Bachowski. W programie koncerty w świątyniach, koncerty w plenerze, spektakle oraz wspólne piknikowanie. Całość potrwa do najbliższej niedzieli (31.07).

Posłuchaj

Rozpoczął się XXIII Festiwal Bachowski w Świdnicy (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

Międzynarodowy Festiwal Bachowski odbywa się w Świdnicy od roku 2000 i prezentuje przede wszystkim kompozycje Jana Sebastiana Bacha oraz repertuar barokowy. To jednak również utwory romantyczne i współczesne, a szczególny nacisk kładziony jest na te, które rzadziej grane są w salach koncertowych.

Zacznij od Haydna

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek (22.07) od "Symfonii na cztery ręce" Józefa Haydna. Koncert odbył się w kościele św. Jadwigi w Walimiu. Eliza Pawłowska, pianistka, przyznaje, że repertuar nie jest przypadkowy. - W Walimiu odnaleziono XIX-wieczne nuty. To opracowanie symfonii Haydna - zwraca uwagę gość "Kulturalnej Jedynki". W programie również Jan Sebastian Bach oraz Mozart. Niepowtarzalne brzmienie zapewniają instrumenty, na których grają muzycy.

To instrumenty historyczne. Między innymi fortepian z XIX wieku oraz skrzypce z niemieckiej manufaktury z roku 1780. - Uzyskujemy inną barwę instrumentu. W skrzypcach mamy struny jelitowe, które różnią się od strun metalowych - wyjaśnia Eliza Pawłowska. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w wielu miejscach regionu. W tym roku zaplanowano dwadzieścia dwa koncerty w miejscowościach okalających Świdnicę: m.in. w Pożarzysku, Łagiewnikach czy Sobótce.

Przeżywać piękno na co dzień 

Dyrektorem artystycznym i inicjatorem Festiwalu jest dyrygent i organista Jan Tomasz Adamus. Jak przekonuje, to odpowiedź na potrzebę przeżywania piękna na co dzień, a sama sztuka podnosi jakość naszego życia. Na organizacji zyskuje również Świdnica, urokliwe miasto w województwie dolnośląskim. - Zainteresowanie jest olbrzymie. Przyjeżdżają do nas goście, artyści z Europy i nie tylko. To jedna z niewielu imprez w Polsce o tym charakterze - przekonuje Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Już dziś (25.07) o godzinie 20, w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy odbędzie się koncert zespołu Graindelavoix Björna Schmelzera. Zaprezentowane zostaną dzieła Carla Gesualda, włoskiego kompozytora i lutnika. Dzień później, we wtorek, w kościele św. Anny w Olszyńcu XVII-wieczny teatr instrumentów Falconiera, Frescobaldiego czy Meruli. XXIII Festiwal Bachowski potrwa w Świdnicy do niedzieli (31.07).

Zobacz też:

W audycji również:

- od 27 lipca do 7 sierpnia, w Gdańsku, potrwa XXVI Festiwal Szekspirowski,
- spektakl "Amadeusz" w Teatrze Dramatycznym - felieton Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Materiał: Barbara Szeligowska (Radio Wrocław)

Data emisji: 24.07.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

mg

Polecane