Od podróży przez Ameryki po podróż przez Polskę. Reportaż "Wędrowcy" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od podróży przez Ameryki po podróż przez Polskę. Reportaż "Wędrowcy" [POSŁUCHAJ]
Ola i Arek idą razem przez życie – dosłownie i w przenośni (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Ola jest z mazowieckich Kozienic, a Arek z Żor, z Górnego Śląska. Poznali się w... Meksyku i razem ruszyli w pieszą wędrówkę z Panamy do Kanady. Od tamtej pory razem idą przez życie – dosłownie i w przenośni.

Cel – poznawanie ludzi

Arek z wykształcenia jest logistykiem i ekonomistą. Pracował przy realizacji filmów dla nauczycieli, bo jak mówi, film to jego konik. W lipcu 2016 roku wyjechał do Ameryki pracować jako wolontariusz przy olimpiadzie w Rio de Janeiro. Początkowo Amerykę Południową planował zwiedzać autostopem, jednak po 18 miesiącach i przejechaniu w ten sposób 36 tys. km uznał, że trzeba trochę zwolnić, bo celem podróżowania jest poznawanie ludzi. – Poznawanie ludzi było, jest i będzie największym motorem naszych wypraw – powiedział Arek autorowi reportażu.

Gdy przekroczył Amerykę Centralną i dotarł do Meksyku, chciał nawiązać kontakt z Polką lub Polakiem, żeby pobyć z jakimś rodakiem. Okazało się, że w Meksyku mieszka Ola. Tak się poznali i już razem wyruszyli w pieszą wędrówkę z Panamy do Kanady. – W cichości mojego serca czekałam na Arka – przyznała Ola. – Śmiejemy się, że Arek zapytał, czy będę z nim chodzić, a ja zrozumiałam to zbyt dosłownie – żartowała.

Najczęściej czytane

Pieszo dookoła Polski

Od tamtej pory razem idą przez życie – dosłownie i w przenośni. Po kilku latach emigracji wrócili do Polski, by poznać lepiej swój ojczysty kraj, jego historię i mieszkańców. Dlatego wyruszyli z Gdańska w pieszą podróż dookoła Polski. W nogach mają już około 1000 km, a przez ostatnie dni przemierzali Lubelskie. Plecaki mają lekkie, choć i tak podobno za ciężkie, robią dziennie około 30 km. Idą raczej polnymi drogami, jedynie do Chełma poboczem szosy. Cała ta podróż jest też promocją ich książki o poprzedniej podróży z Panamy do Kanady, dlatego w wielu miejscach Polski mają spotkania autorskie z czytelnikami. 

Przed nimi jeszcze 2500 km.


Posłuchaj

28:18
"Wędrowcy". Reportaż Dominika Gila (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Wędrowcy"
Autor reportażu: Dominik Gil (Radio Lublin)
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 22.11

kr

Polecane