Prof. Grochmalski: Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na państwa Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Grochmalski: Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na państwa Europy
Prof. Grochmalski ocenił w PR24, że "Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na państwa Europy" za sprawą relacji z RosjąFoto: TASS/ FORUM

- Dołożenie do kryzysu wywołanego COVID-19 elementu presji związanej z systemem uzależnień, który Niemcy zbudowali w relacjach z Rosją, było języczkiem u wagi - było kalkulowane by wywrzeć presję na opinię publiczną, w coraz większym stopniu zainteresowaną "tu i teraz" - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa z Akademii sztuki Wojennej prof. Piotr Grochmalski analizując działania Rosji.

Gazociąg Nord Stream 1, który łączy Rosję z Niemcami, został ponownie uruchomiony po 10 dniach prac konserwacyjnych. Prezes niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Müller poinformował, że Nord Stream 1 wykorzystuje na razie 30 procent swojej przepustowości. Niemiecki rząd obawiał się, że rurociąg nie zostanie ponownie otwarty przez Moskwę po zaplanowanych pracach. Gazociąg odpowiada za ponad 1/3 dostaw rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej.

- To Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na wiele państw Europy - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej, ekspert ds. bezpieczeństwa. - To konsekwentnie realizowana przez Niemcy polityka uzależniania państw zachodnich i Unii nie tylko od gazu i ropy rosyjskiej, ale także od brudnych pieniędzy - wskazał.

Niemiecka socjaldemokracja bramą Putina do Unii

Jego zdaniem, "skala korupcji, jaka rozpowszechniała się dzięki m.in. polityce Schroedera i tego, w jaki sposób wpływał on na swoich kolegów z partii socjaldemokratycznej w całej Europie" pozwoliła Putinowi wejść głęboko w struktury Unii Europejskiej. - To wszystko się działo na naszych oczach, na naszych oczach Putin mordował ludzi, na naszych oczach dokonywał agresywnych działań i od wielu lat prowadził wojnę hybrydową przeciwko Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii - ocenił gość "Tematu dnia".

- Jak sam Putin mówił: dla zachodnich polityków ważniejsze są pieniądze niż demokracja. On tak oceniał wiarygodność tych ekip - przypomniał ekspert. Jak stwierdził, ludzie Putina zapowiadali sianie konfliktów i naciski na zachodnich polityków, co potem robili.

Dodatkowa presja na kryzys pandemiczny

Rozmówca Polskiego Radia 24 zauważył, że zachodnia opinia publiczna jest zmęczona. - Dzieje się na świecie, także w innych regionach, bardzo wiele rzeczy. Ciągle mamy do czynienia z wychodzeniem z tego głębokiego kryzysu spowodowanego COVID-19. Miejmy świadomość, że Rosjanie w dużym stopniu zapoznawali się z wszystkimi raportami, a Amerykanie przedstawili raport perspektywiczny dotyczący sytuacji pocovidowej, gdzie mówili, że największym zagrożeniem dla wielu demokracji będzie wewnętrzna destabilizacja związana z problemami gospodarczymi - analizował.

Posłuchaj

25:28
Prof. Grochmalski: Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na wiele państw Europy ("Temat dnia/ Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej gościem "Trójkowego komentarzu dnia". Zobacz video:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Grochmalski (ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 15.33


mbl

Polecane