Fascynujące spotkanie z orangutanem. Podróż do Azji Południowo-Wschodniej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fascynujące spotkanie z orangutanem. Podróż do Azji Południowo-Wschodniej
O spotkaniu z orangutanami w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedział Grzegorz Kapla, podróżnik i powieściopisarz.Foto: Shutterstock

Mają czerwono-rude czupryny i człowiecze kształty. Orangutany to ssaki zamieszkujące dwie wyspy w południowo-wschodniej Azji - Sumatrę i Borneo. Jak żyją? Czy w dzisiejszym świecie mogą czuć się bezpiecznie?

– Mamy małych orangutanów codziennie budują nowe gniazdo. Te zwierzęta nigdy nie śpią dwa razy w tym samym miejscu. Nocują bardzo wysoko, kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Każdej nocy tworzą swoje schronienie od nowa. Dlatego potrzeba im mnóstwa drzew, by mogły czuć się bezpiecznie  wyjaśniał w "Zagadkowej niedzieli" Grzegorz Kapla, podróżnik i powieściopisarz.

Sumatra i Borneo

– Kiedyś orangutany mogły żyć na całej wyspie. Teraz mają do dyspozycji tylko las. Bardzo ubywa tych zwierząt. Niestety za niedługo będą mogły żyć już tylko w ogrodach zoologicznych. Tam już zawsze będą musiały spać w tym samym łóżku i nie będą mogły być tak szczęśliwe, jak w swoim lesie – stwierdził smutno gość Trójki.

Podróż ku przygodzie

– By dotrzeć na wyspę orangutanów, wylatujemy z Polski w kierunku Singapuru. Jeśli mamy szczęście, przelatujemy nad Himalajami i podziwiamy szczyt K2. Następnie lecimy nad Chinami i skręcamy na południe, by dostać się do Azji Południowo-Wschodniej. Dolatujemy do Kuala Lumpur i na wyspę Borneo. Dalej musimy już jechać wynajętym samochodem – opowiadał Grzegorz Kapla.

ORANGUTAN BABY SCHOOL!/ International Animal Rescue IAR

Przemierzając dżunglę

– W dżungli istnieje ścieżka, czyli miejsce, którym można przejść. Nie zawsze ją widzimy, ale widzą ją przewodnicy. Nie wolno samemu chodzić po lesie, którego się nie zna. Wszystko jest tam inne. Nie należy też dotykać kory drzew ani liści. Niektóre z nich, mimo pozornie niegroźnego wyglądu, mają kolce i są trujące – zaznaczył gość "Zagadkowej niedzieli". 

– Gdy przemierzaliśmy dżunglę, w pewnym momencie przewodnik powiedział, że musimy się zatrzymać i stać bez ruchu. Naszą ścieżką, w przeciwnym kierunku przechodziła właśnie mama orangutan ze swoim dzieckiem. Nie wolno patrzeć w oczy zwierzęciu, bo może pomyśleć ono, że rzucamy mu wyzwanie. Dlatego należy stać spokojnie ze spuszczoną głową – podsumował opowieść. 

Posłuchaj

50:27
Fascynujące spotkanie z orangutanem. Podróż do Azji Południowo-Wschodniej (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość:  Grzegorz Kapla (podróżnik i powieściopisarz)
Data emisji: 24.07.2022
Godzina emisji: 9.09

Polecane