Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Odwiedziny w Muzeum Śląskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Odwiedziny w Muzeum Śląskim
Z tarasu widokowego Muzeum Śląskiego widać panoramę ŚląskaFoto: Forum / Robert Neumann

Historia Górnego Śląska sięgająca czasów Mieszka I, XIX-wieczne obrazy, multimedialne instalacje i sztuka współczesna – te wszystkie atrakcje oferuje zwiedzającym Muzeum Śląskie w Katowicach. Uczestnicy festiwalu Tauron Nowa Muzyka mogą je odwiedzić za symboliczną złotówkę.

Muzeum Śląskie, zlokalizowane w budynku dawnej Kopalni Katowice, to – nomen omen – kopalnia wiedzy na temat tego regionu. Jego zwiedzanie to "opowieść, na którą trzeba przeznaczyć kilka dni", jak to określiła w Trójce dyrektorka muzeum Maria Czarnecka. Niektóre z eksponatów sięgają czasów twórcy polskiej państwowości Mieszka I. – Na ekspozycji mamy obiekty, które zostały wykopane w okolicach Cieszyna. One zaczynają naszą opowieść o historii Górnego Śląska – mówiła rozmówczyni Piotra Firana.

Oprócz archeologicznych wykopalisk muzeum prezentuje też m.in. galerię obrazów z lat 1800-1945, sztukę współczesną oraz multimedialne wystawy. Jedna z nich nosi tytuł "Na tropie Tomka" i jest inspirowana postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera popularnej serii powieści Alfreda Szklarskiego. – Ona pokazuje świat przygody, ale też dzięki multimediom angażuje głęboko w zwiedzanie – zapewniała Maria Czarnecka.


Posłuchaj

4:18
Muzeum Śląskie zaprasza gości festiwalu TNMK (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Śląsk jak okiem sięgnąć

Charakterystyczną częścią budynku Muzeum Śląskiego jest szyb "Warszawa II". Pierwotnie służył on do transportowania węgla i materiałów niezbędnych do jego wydobycia, dziś na jego szczycie mieści się ogólnodostępna platforma widokowa, na którą można wejść po schodach lub wjechać windą. Kiedyś wznosząca się 40 metrów nad ziemię wieża nie posiadała takich udogodnień. – Górnicy wchodzili tutaj przy pomocy drabin, by robić naprawy i wszystko to, co było potrzebne – opowiadał przewodnik Leszek Wysocki.

Gość audycji "Zapraszamy na weekend", stojąc na platformie widokowej razem z reporterem Trójki Pawłem Turskim, wymienił kilka charakterystycznych śląskich obiektów, które z niej widać. Są wśród nich m.in. Stadion Śląski, Spodek, siedziba NOSPR, futurystyczny budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ważna dla polskiej historii kopalnia "Wujek". A gdy jest dobra widoczność, w oddali można dostrzec również panoramę Beskidów.


Posłuchaj

4:38
Przewodnik Leszek Wysocki o wieży widokowej Muzeum Śląskiego (Pora na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zwiedzanie klimatyzowanych sal Muzeum Śląskiego, połączone z oglądaniem niezapomnianych widoków ze szczytu szybu "Warszawa II" to dla uczestników festiwalu Tauron Nowa Muzyka wydatek zaledwie jednej złotówki – tyle bowiem kosztuje bilet wstępu dla osób, które przy kasie "wylegitymują się" festiwalową opaską.


Leszek Wysocki i dziennikarz Trójki Paweł Turski. Leszek Wysocki i dziennikarz Trójki Paweł Turski

Przeczytaj także:

 

Tegoroczna edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach rozpoczęła się w czwartek. Wielkie święto muzyki, z udziałem czołówki polskiej sceny oraz zagranicznych gwiazd, takich jak Moderat, The Cinematic Orchestra czy Anna Calvi potrwa przez cały weekend. Festiwal Tauron Nowa Muzyka na bieżąco relacjonuje Trójka


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 22.07.2022
Godzina emisji: 10.05

kc

Polecane