Akcje i sportowe emocje. Polskie Radio w poniedziałek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Akcje i sportowe emocje. Polskie Radio w poniedziałek
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Artem Onoprienko

W Jedynce kolejna finalistka akcji "Liga Superbohaterów" oraz "WIST - konkurs popularno-naukowy" - tym razem o tajemnicach mózgu. W Dwójce o przygotowaniach do lubelskiego Carnavalu Sztukmistrzów, a także problemie "betonozy" w przestrzeni publicznej. W Czwórce w Dniu Bezpiecznego Kierowcy - o młodych za kółkiem; jak radzimy sobie na drogach jako kierowcy? W Polskim Radiu Dzieciom o tym, jak rozmawiać z dziećmi na egzystencjalne tematy - czego dorośli mogą nauczyć dzieci, a czego dzieci dorosłych? Sprawdź nasze propozycje!

logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

MŚ w Lekkiej Atletyce Eugene 2022​ - informacje w serwisach sportowych w godzinach: 2.05, 3.05. Ponadto o godzinie 2.25 - relacje z finału skoku o tyczce z ewentualnym udziałem Piotra Liska, a o godzinie 3.35 - z finału biegu na 800 metrów pań z ewentualnym udziałem Anny Wielgosz. Później, o godzinie 4.00 - finał biegu na 100 metrów przez płotki z ewentualnym udziałem Pia Skrzyszowskiej, o 4.35 - finał biegu 4x400 metrów mężczyzn (Zalewski, Duszyński, Zimny, Rzeźniczak, Klepacki) i o 4.50 - finał biegu 4x400 metrów kobiet (Święty, Kaczmarek, Kiełbasińska, Baumgart, Hołub).

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych

W audycji rozmowa z kolejną, czwartą już finalistką akcji "Liga Superbohaterów". Tym razem to Zuzanna Kołacz-Kordzińska z Gdańska, która działa na rzecz rodzin uchodźczych z Ukrainy. Od wybuchu wojny organizuje zbiórki żywności, środków higienicznych, angażuje się w różnego rodzaju akcje na rzecz dzieci. Na Facebooku skrzyknęła grupę osób w ramach przedsięwzięcia #gotowanienawiszących - oryginalna nazwa pochodzi od gdańskiego osiedla "Wiszące ogrody", gdzie mieszka nasza Superbohaterka. Pani Zuzanna robi to wszystko z grupą wolontariuszy bez wsparcia mediów lub instytucji rządowych jednocześnie pracując i wychowując dwójkę dzieci.

Ponadto w audycji kolejny odcinek "Psa Baskerville'ów" Arthura Conan Doyle'a oraz codzienne konkursy "Koszyk Lata z Radiem" i "Skojarzenia".

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Kaowiec, opalacz i bawarka. Historia wczasów pracowniczych w PRL. Wypoczynek nad morzem, wakacje zorganizowane przez Fundusz Wczasów Pracowniczych były formą popularnego spędzania wolnego czasu. Polacy z całego kraju przyjeżdżali na Wybrzeże ze specjalnym skierowaniem z pracy. Przypomnimy symbole tamtych czasów jak lody „ Mewa”, „Cytronety” w foliowych woreczkach ze słomką czy opalacze jak niegdyś nazywano kostiumy kąpielowe pokazano na wystawie „ Wczasy na Wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek” w Muzeum Sopotu. Gość: Justyna Gibbs, współkuratorka wystawy.

* "Zdrowy optymizm, tężyzna żołnierza i żywa inteligencja". Gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski w historii i pamięci. Strateg, wynalazca, uczestnik powstań i wojen w burzliwej historii początku XX wieku został upamiętniony poprzez wystawę "W nieszczęściu jedyny" w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. O karierze wojskowej, działalności patriotycznej i rodzinie Rozwadowskich opowie kierownik placówki Jarosław Jaskólski.

21.00-22.00 - "WIST - konkurs popularno-naukowy" - zaprasza Dorota Truszczak

W audycji o tajemnicach mózgu. Waży zaledwie 1,5 kilograma, ma blisko 100 miliardów neuronów i w 80 procentach składa się z wody. Potocznie uważa się, że jedzenie orzechów włoskich, które mają podobny do niego kształt, wpływa na pamięć i koncentrację . Przeciwnicy tego stwierdzenia wskazują jednak na rozwiązywanie krzyżówek. Zagadki o tajemnicach mózgu przygotował dr Paweł Boguszewski - neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Pies Baskerville’ów" sir Arthura Conana Doyle’a. Jedna z najsłynniejszych powieści detektywistycznych sir Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, publikowana w odcinkach od sierpnia 1901 w czasopiśmie The Strand Magazine, w postaci książkowej ukazała się w marcu 1902, wtedy też powstał pierwszy polski przekład. Doktor Jakub Mortimer z Grimpen w hrabstwie Devon przybywa na Baker Street przedstawiając Sherlockowi Holmesowi i doktorowi Watsonowi wstrząsającą legendę o psie Baskerville’ów, zanotowaną w manuskrypcie datowanym na rok 1742. Głosi ona, że każdego z Baskerville`ów dopadnie klątwa za grzechy ich przodka Hugona - poniosą śmierć zagryzieni przez straszliwego psa. Przybyły z Kanady ostatni dziedzic otrzymuje anonimowe ostrzeżenia. Holmes postanawia zbadać sprawę. Tę tajemniczą i mroczną historię brawurowo przeczytał Jarosław Gajewski.

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z roku 2001).logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Podniebna scena, zapierające dech w piersiach pokazy, szeroki wachlarz technik cyrkowych, konkurs międzynarodowego grona buskerów... W Lublinie trwają ostatnie przygotowania przed startem imprezy wpisującej się w duchowość, autentyzm, bogactwo kulturowe i klimat tego miasta. O Carnavale Sztukmistrzów rozmawiamy w Poranku Dwójki z Iwoną Kornet - koordynatorką wydarzenia. Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji także: relacja z prób przed koncertem Ukrainian Freedom Orchestra w TWON, zaproszenie na wystawę o rodzie von der Groeben na zamku w Kwidzynie oraz kwestia "betonozy" w przestrzeni publicznej i problem zrównoważonego wykorzystywania zasobów w kontekście kryzysu klimatycznego, czyli projekt "Woda w centrum". 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek

12.05-12.45 - "Płyta na lato"

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / prof. Lech Majewski, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

15.15-15.45 - "Źródła" - prowadzi Magdalena Tejchma

15.45-23.15 - "Festiwal Wagnerowski w Bayreuth 2022" / inauguracja - prowadzi Marcin Majchrowski

Richard Wagner Tristan i Izolda – dramat muzyczny w trzech aktach, wyk. Stephen Gould – tenor (Tristan), Catherine Foster – sopran (Izolda), Ekaterina Gubanova – sopran (Brangena), Georg Zeppenfeld – bas (Król Marek), Markus Eiche – baryton (Gorwenal), Ólafur Kjartan Sigurðarson – baryton (Melot), Jorge Rodríguez-Norton – tenor (Pasterz), Raimund Nolte - bas-baryton (Sternik), Chór Festiwalowy w Bayreuth, Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Markus Poschner

I PRZERWA:

17.20-18.20 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem audycji Piotr Baron - wybitny saksofonista, kompozytor, wykładowca akademicki i dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Będziemy rozmawiać na temat ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, o którą środowisko artystyczne zabiegało od wielu lat. Miesiąc temu jej zaktualizowany projekt opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Sprawdzimy, jak dokument oceniają sami artyści, czy spełnia on ich oczekiwania oraz jak będzie wyglądało dalsze jego procedowanie.

Przeniesiemy się do Gdańska, gdzie rozpoczyna się cykl widowiskowych koncertów "Turmmusik", podczas których wystąpi zespół Tubicinatores Gedanseses.

Przedstawimy kolejny felieton z cyklu "Kultura za Wielkim Murem" autorstwa Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Chinach.

II PRZERWA:

20.00-20.15 - "Książka do słuchania"

20.15-20.45 - "Bayreuth" - audycja specjalna Jakuba Kukli

23.15-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Miron Białoszewski "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950", czyta Grzegorz Małecki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy" (przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego), czyta Krzysztof Kolberger

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

Obowiązkowa wymiana praw jazdy. Dokument prawa jazdy na przestrzeni lat zmieniał swoją formę i wygląd. Ostatnia z modyfikacji dotyczy rezygnacji z wydawania bezterminowych pozwoleń na kierowanie pojazdami. Co musimy o tym wiedzieć?

Meduzy opanowały Świnoujście. Postanowiliśmy sprawdzić, czy plażowiczom przeszkadzają? I czy należy się ich bać? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski, PiS

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar

W cyklu "W Polskę" - spływ kanałem augustowskim. Przeniesiemy się również do Katowic, gdzie trwa budowa Organów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - w "Trójkowym punkcie technicznym" prześledzimy ich budowę. Ponadto powiemy o niezwykłym odkryciu na terenie dawnego grodziska w Mierzynie, w powiecie piotrkowskim. Znaleziono tam bullę antypapieża Jana XXIII. Jest ona datowana na lata 1410-1415.  Jakie treści w sobie kryje?

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler

Projektowanie życia. Jak powstają etykiety? Co wpływa na to, że dane produkty eksponowane są w taki, a nie w inny sposób? Jak uchronić się przed agresywnymi przekazami? O tym Eva Minguella Mas, projektantka opakowań. Powiemy też o genezie projektowania miejskich przestrzeni. Dlaczego, mimo dyskusji, wciąż przestrzeń wokół nas pozostawia wiele do życzenia? 

Trwa ogólnopolska wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny! Polsko-ukraiński projekt archiwalny". O niej w rozmowie z dr Dorotą Sadowską. Z kolei w tym tygodniu rozpoczyna się w Lublinie Carnaval Sztukmistrzów. To święto klaunady, akrobatyki i nowego cyrku. Co czeka na nas, jeśli odwiedzimy stolicę Lubelszczyzny? O tym Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

W sklepach restauracjach czy hotelach przestrzeń coraz częściej dzielimy z czworonogami. Bywa, że psy lub koty są pełnoprawnymi klientami niektórych lokali. Jednak czy wpuszczanie zwierząt zawsze jest zgodne z przepisami? I co zrobić, gdy właściciel odmówi nam wstępu do środka z naszym pupilem?  

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski 

Gościem Joanna Lichocka, Prawo i Sprawiedliwość. 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Sylwia Zadrożna

Czy czeka nas renesans kolei? W te wakacje widać zauważalny wzrost podróży pociągami, czy nasza kolej to wykorzysta? Gość: Jakub Majewski prezes Fundacji ProKolej. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Tomasz Miara

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Suszek

Jak funkcjonuje wolontariat zagraniczny i pomoc dla osób potrzebujących w różnych częściach świata? Czy na wolontariat może wyjechać każdy? Co prawda w ofertach można przebierać - od afrykańskiej przygody przy opiece nad zwierzętami,  po nauczanie języka angielskiego w sierocińcach, ale czy wolontariat zawsze niesie rzeczywistą pomoc? O etycznym pomaganiu i doświadczeniu w tym zakresie: Stefan Lizak z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, Bartosz Stępień - wolontariusz, który pracował m.in. na Kubie z Fundacją Salvatti oraz Agnieszka Bielska z Europejskiego Korpusu Solidarności. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik

22.15 - Reportaż w Trójce / "Wędrowcy" - Dominik Gil (Radio Lublin) 27'06"

Ola i Arek poznali się podczas pieszej wędrówki z Panamy do Kanady. Od tamtej pory razem idą przez życie, dosłownie i w przenośni. Po kilku latach emigracji wrócili do Polski, by poznać lepiej swój ojczysty kraj, jego historię i mieszkańców. Dlatego wyruszyli z Gdańska w pieszą podróż dookoła Polski. W nogach mają już około 1000 km, a przez ostatnie dni przemierzali Lubelszczyznę.

22.45 - Powieść w Trójce / fragmenty powieści historycznej "Reytan. Upadek Polski" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Mastalerz.

23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

"Na zawsze Melomani" to opowieść o legendach polskiego jazzu, którzy tworzyli zespół Melomani. Mowa tu między innymi o Jerzym "Dudusiu" Matuszkiewiczu, Andrzeju Trzaskowskim czy Krzysztofie Komedzie. Grupa powstała, jak się okazało, pod wpływem nagrań, które do trafiły do muzyków przypadkowo, na przełomie lat 40. i 50. w Łodzi. Na antenie Polskiego Radia 24 o filmie nt. gigantów jazzu w Polsce opowie jego reżyser - Rafał Mierzejewski.

23.35 - "W antrakcie" - zapraszają Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel

Poniedziałkowa audycja "W Antrakcie" poświęcona będzie najważniejszym, zdaniem autorek, spektaklom wystawianym na deskach polskich teatrów w ostatnich miesiącach. Gościem będzie aktor Kamil Maćkowiak.

logo

Płyta tygodnia: "Biznesy i romanse" - to już czwarty studyjny album warszawskiej formacji Administratorr Electro. Jest on bez wątpienia potwierdzeniem wieloletniej fascynacji muzyką lat 80-tych, jak i podsumowaniem dążeń AE do uzyskania jak najbardziej wiarygodnych brzmień ze znakiem jakości 80’s. Płyta do wygrania w "Muzycznym lunchu" codziennie po godz. 13.00. 

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W Dniu Bezpiecznego Kierowcy porozmawiamy o młodych za kółkiem -jak radzimy sobie na drogach jako kierowcy i jak zmienia się nasze podejście do zmotoryzowania - czy w ogóle chcemy dziś być zmotoryzowani?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

Odwiedzimy Fanpage Kwantowo.pl - popularnonaukowy blog Adama Adamczyka, poświęcony poznawaniu wszechświata. Najnowsze wpisy dotyczą m.in. najzdolniejszego szachisty świata. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Dla wielu mieszkańców polskiego wybrzeża, zwłaszcza tych, zajmujących się rybołówstwem, mewy są zwierzętami, które przede wszystkim krzyczą, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne gdzie popadnie i najważniejsze, zjadają ogromne ilości złowionych przez nich ryb. Są jednak i tacy, co mewy kochają, a nawet niosą im pomoc...Jak pomagać mewom i dlaczego to robić? 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jak w czasie upałów oszczędzać wodę? Podczas fali upałów i suszy warto zmienić swoje nawyki w jaki sposób? Spotkanie z ratownikiem wodnym - uczestnikiem Garmin Rescue Heroes - cyklu imprez ratownictwa wodnego, które podnoszą umiejętności ratowników w technikach posługiwania się profesjonalnym sprzętem. Co zrobić żeby zostać ratownikiem wodnym? Jakie trzeba mieć predyspozycje?

22.00-00.00 - "Strefa dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken"

W audycji rozmowa z Jarexem o nowej płycie grupy Bakshish.

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W nawiązaniu do Dnia Pszczółki Mai obchodzonego 24 lipca w Poranku przybliżymy historię i perypetie tej sympatycznej bohaterki. Cała animacja powstała w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie po skończonej robocie właśnie tam po raz pierwszy wyemitowano pierwszy sezon składający się z 52 odcinków. Następnie serial ten trafił do telewizji na całym świecie. 

"Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają, wszyscy Maję znają i kochają..." to słowa refrenu do piosenki, które chyba wszyscy bardzo dobrze znają. Niepozorna Pszczółka Maja pojawiła się w świątecznej Wieczorynce 26 grudnia 1979r. podbijając serca dzieci. W audycji pojawi się nie tylko Maja ale też Gucio, Filip czy Tekla.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Opowiemy o nowej audycji muzycznej dla dzieci w Polskim Radiu dla Ukrainy. Gościem będzie Maria Burmaka, gwiazda ukraińskiej sceny piosenki autorskiej i popularnej, prowadzi audycję muzyczną dla dzieci w PR dla Ukrainy „Zielona gitara”.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Co poza odpoczynkiem można robić w wakacje? Jest na to kilka sposobów. Obozy sportowe, artystyczne, naukowe, pomoc na wsi, pierwsze próby zarobkowania i sposoby, czyli wakacyjne podpowiedzi w Popołudniku.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak rozmawiać z dziećmi na egzystencjalne tematy? W jakim wieku warto dzieciom takie pytania stawiać? Gdzie szukać odpowiedzi i podpowiedzi? Czego dorośli mogą nauczyć dzieci, a czego dzieci dorosłych? Goście: Krystian Karcz - nauczyciel etyki, filozofii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa, prowadzący fanpage "Uczę filozofować" oraz Łukasz Krzywoń - autor książki "Filozofuj z dziećmi", poradnika do prowadzenia dociekań filozoficznych z dziećmi i młodzieżą. 


.

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau [PREMIERA] 

Czwarty odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Monika Mandau opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. W programie zabrzmią m.in. Suita G-dur na orkiestrę smyczkową Paderewskiego w nagraniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod kierownictwem Agnieszki Duczmal, a także trzy interpretacje Poloneza es-moll op. 26 nr 2 Fryderyka Chopina: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hofmanna oraz Artura Rubinsteina. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji śledziliśmy przetworzenia muzyki Chopina w różnych częściach świata. Teraz przyszedł czas na Afrykę. Będzie więc muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu, będzie Chopin samplowany w nigeryjskim r&b, będzie Chopin z Kongo, będzie marimba, będzie też klasyczna kompozycja zderzająca inspiracje Chopinem i muzyką afrykańską.  

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Bohaterką audycji amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, Ruth Slenczynska. Zabrzmią dzieła Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fuga BWV 848), Samuela Barbera (Nocturne) oraz Fryderyka Chopina (m.in. cztery ballady, Etiudy op. 10 i Scherzo h-moll).  

Zapraszamy!

Polecane