Jeden van Gogh więcej. Sensacyjne odkrycie w Szkocji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jeden van Gogh więcej. Sensacyjne odkrycie w Szkocji
W Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu odkryto nieznany autoportret Vincenta van GoghaFoto: Everett Collection/Shutterstock

- Przez dekady był sekretem. Teraz kuratorom Szkockiej Galerii Narodowej udało się odnaleźć zagubiony autoportret Vincenta van Gogha - donosił w "Wybieram Dwójkę" Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii.

Van Gogh zamiast dorsza

To elektryzujące odkrycie. Okazało się, że na odwrocie obrazu "Głowa wieśniaczki w białej czapce" Vincenta van Gogha, należącego do zbiorów Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu, znajdował się nieznany dotąd autoportret słynnego malarza.

Prof. Frances Fowle – kuratorka kolekcji tej instytucji - o tym, że w podlegających jej zbiorach znajdują się nie trzy, a cztery dzieła van Gogha dowiedziała się, gdy... stała w kolejce do sklepu rybnego.

- Konserwatorka przesłała mi zdjęcie na telefonie, podpisała: patrz, co znalazłam. Oczywiście, ona widziała skan na dużym ekranie i właściwie od razu wiedziała. Na moim aparacie jednak na początku nie bardzo było cokolwiek widać. Nie miałam pojęcia, na co właściwie patrzę. Dopiero stopniowo zaczęło do mnie docierać… - relacjonowała w rozmowie z Adamem Dąbrowskim.

Ten sam autor, inny styl

Dwa lata - tyle dzieli "Głowę wieśniaczki w białej czapce", którą znaliśmy już od dekad, od dopiero co odkrytego autoportretu malarza. Natomiast w sensie artystycznym mówimy o latach świetlnych.

- Kontrast między obydwiema stronami jest niesamowity, zupełnie różny styl. Autoportret pochodzi już z fazy eksperymentalnej, malarz właśnie zetknął się z czasami impresjonistów. Zaczyna rozwijać technikę i paletę, z którymi dziś go kojarzymy: jasne kolory, luźniejsze i bardziej fragmentaryczne pociągnięcia pędzla; przesuwa się to wszystko nieco w kierunku szkicu - tłumaczyła prof. Frances Fowle.

Posłuchaj

6:59
W Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu odkryto nieznany autoportret Vincenta van Gogha (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Materiał przygotował: Adam Dąbrowski

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 17.10

pg

Polecane