Susza w Polsce. W rzekach brakuje wody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Susza w Polsce. W rzekach brakuje wody
Rzeka San wyschła na całej długościFoto: PAP / Darek Delmanowicz

Polskie rzeki wysychają na potęgę, a prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie dają nadziei na odwrócenie tego trendu. Z suszą i upałami zmaga się tego lata niemal cała Europa.

Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, susza hydrologiczna panuje w tej chwili na całej długości Sanu. Natomiast Odra w woj. zachodniopomorskim jest najpłytsza od dziesięciu lat – na poziomie Gozdowic rzeka ma głębokość zaledwie kilku centymetrów, a więc nie nadaje się nawet do tego, by pływać nią kajakiem. – Oczywiście są miejsca głębsze i tego nurtu dla kajaka dałoby się poszukać, ale to obrazuje, jak wielka jest susza w całej Polsce – powiedział w Trójce Marek Duklanowski, dyrektor szczecińskiego oddziału Wód Polskich.

W wielu miejscach susza uniemożliwia żeglugę śródlądową, również elektrownie mają problem, aby pobrać z rzek odpowiednią ilość wody. Niestety, prognozy pogody mówią, że taki stan może się utrzymać co najmniej do początku sierpnia.

Wysuszony świat

Problem suszy nie dotyczy wyłącznie Polski. – Dwa miliardy ludzi ma w tej chwili problem z dostępem do bieżącej wody, która zapewniłaby prawidłowy byt – mówił w "Porze na Trójkę" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW. Dodał on, że jeszcze w latach 70. i 80. susze występowały średnio co dziewięć lat, na początku tego wieku już co trzy do pięciu lat, natomiast od 2015 roku ten problem pojawia się w naszym kraju co roku.

Najbliższe dni nie dają nadziei na ochłodzenie i obfite opady deszczu. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla zachodniej Polski, gdzie temperatura ma przekroczyć 35 stopni, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia osób wrażliwych na upał. A ten w ostatnich dniach doskwiera prawie całej Europie – w Londynie słupki rtęci na termometrach przekroczyły rekordowe 40 stopni Celsjusza, natomiast w Hiszpanii, Chorwacji, Grecji, Turcji i we Włoszech szaleją wywołane suszą pożary.


Posłuchaj

2:23
W polskich rzekach brakuje wody (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

Niskie stany wody w polskich rzekach. Niskie stany wody w polskich rzekach.***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 21.07.2022
Godzina emisji: 8.18

kc


Polecane