Jan Tomasz Adamus: Festiwal Bachowski w Świdnicy zaznaczył się na mapie Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Tomasz Adamus: Festiwal Bachowski w Świdnicy zaznaczył się na mapie Europy
Festiwal Bachowski w Świdnicy w tym roku odbywa się po raz 23.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

- Dolny Śląsk nie jest końcem świata, tylko w pewnym sensie oknem na świat dla tej części Europy; ogniwem, które łączy nas ze starą, piękną, bogatą kulturowo Europą - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, który rozpoczyna się 22 lipca.

23. odsłona Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy

Od 22 lipca  już po raz 23.  Świdnica stanie się jedną z muzycznych stolic Polski, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, podczas którego spotkają się melomani z całej Polski i zagranicy, którzy jak co roku odwiedzą piękne przestrzenie miasta, by słuchać muzyki wielkich mistrzów, na czele z Janem Sebastianem Bachem.

- Świdnica bardzo mocno zaznaczyła swoją obecność na europejskiej mapie Bacha, mapie muzyki dawnej i klasycznej - mówił Jan Tomasz Adamus. - To bardzo duża wartość, którą publiczność ceni. W ogóle Dolny Śląsk to region, który powinien być bardziej dostrzeżony, niż do tej pory. Dolny Śląsk jest ogniwem, które łączy nas ze starą, piękną i bogatą kulturowo Europą.

Festiwal wędrujący

W tym roku w programie możemy odnaleźć spory udział muzyki XIX wieku, a także akcent XX-wieczny. Nie zabraknie również Mozarta, Beethovena czy Telemanna. - Festiwal Bachowski, oprócz głównego nurtu, składającego się z klasycznych wieczornych koncertów, ma sporo wydarzeń towarzyszących. M.in. piątkowe spotkanie w rynku Świdnickim – to jest coś, co się nazywa "Sonaty i wino", czyli takie małe spotkanie rozpoczynane muzyką, ale poświęcone kulturze - zapowiadał twórca wydarzenia.

Ogromną siłą festiwalu jest to, że wykracza poza granice Świdnicy. W tym roku goście wydarzenia będą mogli odwiedzić m.in. kościół św. Jadwigi w Walimiu, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert. - To sytuacja sentymentalna, mianowicie mieszkańcy Walimia znaleźli nuty – były to symfonie Haydna opracowane na fortepian na cztery ręce. Postanowiliśmy więc zrobić taki gest w kierunku walimian i symfonie zagrać właśnie tam - wyjaśnił dyrektor artystyczny Festiwalu Bachowskiego.

Wyjątkowe gwiazdy i wątki teatralne

Jak zapowiedział Jan Tomasz Adamus, pojawi się również wyjątkowa gwiazda – amerykańska mezzosopranistka Vivica Genaux, która wystąpi w spektakularnym barkowym programie. Nie zabraknie też wątku teatralnego, czyli spektaklu "Naturzyści"

- To bardzo ważna rzecz i cieszę się, że może wrócić na Dolny Śląsk. To jest coś niezwykle romantycznego, a że Dolny Śląsk jest wybitnie romantyczny, musimy to zagrać. To spektakl, który wykorzystuje "Pieśni do śpiewania na wolnym powietrzu" Mendelsohna. Park staje się sceną, na której zespół śpiewaków wędruje, śpiewając i wyczyniając różne cuda między drzewami, a publiczność w tym uczestniczy, wędrując przez parkowe chaszcze.

Festiwal Bachowski na łonie natury

A skoro o naturze mowa, Festiwal Bachowski w Świdnicy od wielu już lat łączy muzykę z... piknikiem na trawie. - Śniadanie na trawie, czyli przedpołudniowe sobotnie koncerty z przerwą na piknik, fantastycznie się udają, mają wielu fanów - podkreślił Jan Tomasz Adamus. - Sztuka powinna być częścią życia. To powinien być nasz codzienny odruch i coś, co nas określa.

Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy potrwa do 31 lipca.


Posłuchaj

7:29
Jan Tomasz Adamus o Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Rozmawiał: Grzegorz Chojnowski

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrektor Capelli Cracoviensis, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy)

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

Polecane