Przyjemność i relaks na kartach pocztowych – wystawa w Muzeum Sportu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyjemność i relaks na kartach pocztowych – wystawa w Muzeum Sportu
Pocztówka z początków XX wiekuFoto: Forum / Piotr Mecik

– Pocztówki są najlepszymi nośnikami wakacyjnych wspomnień i absolutnie nie powinny odejść do lamusa – uważa Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę polskich kart pocztowych mających czasem nawet ponad sto lat.

Wynaleziona w 1869 roku w Austro-Węgrzech pocztówka okazała się prawdziwym hitem XX wieku. Dzięki niej miliony ludzi na całym świecie przesyłały sobie pozdrowienia z wakacji i nie tylko. Kartki pocztowe wysyłano również z polskich kurortów, które na przełomie XIX i XX wieku przeżywały prawdziwy rozkwit, mimo że sama Polska znajdowała się wówczas pod zaborami.

Do najpopularniejszych miejsc, gdzie wyjeżdżali na wypoczynek rodacy, należały nadmorskie Hel czy Kołobrzeg oraz położone na drugim biegunie Zakopane, Krynica czy Szczawnica. Była to jednak przyjemność zarezerwowana dla wybranych, przeciętny zjadacz chleba nie mógł sobie bowiem pozwolić na wakacyjne wojaże. Z uroków kurortów korzystała więc elita, m.in. Henryk Sienkiewicz, który właśnie w takim miejscu napisał "Pana Wołodyjowskiego".

Pamięć zapisana na kartce pocztowej

Jak wyglądał wypoczynek Polaków sprzed kilkudziesięciu, a nawet ponad stu lat, można się przekonać odwiedzając wystawę "Ach jak przyjemnie…", zorganizowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. – To jest próba pokazania pięknej kolekcji, jaką mamy – mówił w Trójce Sławomir Majcher, dyrektor muzeum, w którego zbiorach jest ok. pięć tysięcy pocztówek.

Smartfony i media społecznościowe sprawiły, że coraz rzadziej wysyłamy papierowe kartki z wakacji. Gość "Trójki do trzeciej" uważa jednak, że nie powinny one trafić do lamusa. – Zróbmy wszystko, żeby karta pocztowa przetrwała, żeby cały czas była nośnikiem pamięci – apelował dyr. Majcher. To jest pewnego rodzaju dokument życia społecznego.


Posłuchaj

8:25
Przyjemność i relaks na kartach pocztowych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki pokazano ponad sto pocztówek z okresu od końca XIX do drugiej połowy XX wieku. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 września.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Sławomir Majcher (dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)
Data emisji: 19.07.2022
Godzina emisji: 12.22

kc

 

Polecane