Mobbing w gorzowskim WORD. Janusz Życzkowski: to był układ "praca za seks"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mobbing w gorzowskim WORD. Janusz Życzkowski: to był układ "praca za seks"
Sprawa sytuacji w gorzowskim WORD była opisywana przez "Gazetę Lubuską", była też tematem programu Interwencje w Polskim Radiu Zachód. Foto: shutterstock.com

- To jest sytuacja, która dotyczy funkcjonowania i patologicznych relacji pomiędzy zarządzającymi a pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej".

Sprawę mobbingu i molestowania w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) opisywano na łamach "Gazety Lubuskiej". Była także tematem programu Interwencje w Radiu Zachód. Jedna z pracownic WORD nie chciała się zgodzić na niemoralną ofertę, jaką złożył jej przełożony, przez co miała stracić pracę.

"Sprawie nie nadano ścieżki formalnej"

Janusz Życzkowski relacjonował przebieg dziennikarskiego śledztwa, odniósł się także do stanowiska Urzędu Marszałkowskiego, który zarzucił gazecie, że nie zasięgnięto opinii oskarżanych w tej sprawie. Jak podkreślał, redakcja skierowała pytania do przedstawicieli WORD-u, zaś autor tekstu wysłał pismo do Urzędu Marszałkowskiego. - Z odpowiedzi na to pismo wynika, że pani poseł Krystyna Sibińska z Gorzowa, która otrzymała od pokrzywdzonej list podpisany imieniem i nazwiskiem, nie nadała sprawie ścieżki formalnej. Urząd nie ma w swoim dzienniku notowanej obecności takiego pisma, nie nadano temu biegu formalnego - zaznaczył.

"Warunkiem przyjęcia do pracy wstąpienie do PO"

- Pierwszy artykuł dotyczył oskarżeń, które była pracownica kierowała pod adresem dyrektora tej placówki, miało dochodzić do mobbingu, także do niemoralnej propozycji "pracy za seks" (…) co było warunkiem przedłużenia umowy. Kobieta spisała całą historię, ona nie dotyczy tylko tej konkretnej sytuacji, ale również innych niepokojących. Warunkiem jej przyjęcia do pracy w WORD było wstąpienie do Platformy Obywatelskiej, musiała zapisać się do partii, żeby dostać tę pracę - dodał.

Posłuchaj

14:57
Janusz Życzkowski o sprawie mobbingu w gorzowskim ośrodku WORD (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty
+

Do tematu odniósł się również gość drugiej części audycji Jarosław Porwich, były poseł z regionu, który przyznał, że "nie jest zaskoczony" tą aferą. - Przez 12 lat marszałek województwa lubuskiego, pani Polak wielokrotnie pokazywała, co potrafi - dodał. 

Posłuchaj

4:28
Jarosław Porwich o mobbingu o w gorzowskim WORD ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz także:

"Gazeta Lubuska" poinformowała, że w weekend redakcja otrzymała pismo podpisane przez rzecznika zarządu województwa lubuskiego z żądaniem "weryfikacji zespołu" i oczekiwaniem zerwania współpracy z jednym z dziennikarzy. Chodzi o Roberta Bagińskiego - jednego z autorów cyklu artykułów na temat gorzowskiego WORD-u.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to instytucja, która podlega marszałkowi województwa.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Janusz Życzkowski

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 10.38

PR24/ka

Polecane