Ninateka na urodziny Wojciecha Kilara - pięć filmów z muzyką mistrza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ninateka na urodziny Wojciecha Kilara - pięć filmów z muzyką mistrza
W programie lipcowego przeglądu znalazło się pięć nietuzinkowych produkcji, do których muzykę stworzył Wojciech KilarFoto: materiały prom.

- W najświeższej odsłonie naszego cyklu "Dziś są twoje urodziny" mamy filmy, które pokazują pewną różnorodność twórczości Wojciecha Kilara, bo też jego kompozycje były bardzo, bardzo różnorodne - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Dominika Zielińska z serwisu Ninateka.pl.

Kilar na filmowo

Cykl "Dziś są twoje urodziny" istnieje na platformie Ninateka.pl od lutego br. W lipcu jego bohaterem - nieprzypadkowo - jest Wojciech Kilar. 17 lipca minęła 90. rocznica urodzin kompozytora, który przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców muzyki filmowej i poważnej.

- Co miesiąc pokazujemy filmy związane z jakąś osobowością kina. Wychodzimy tutaj poza samych reżyserów i aktorów, którym jednak najczęściej poświęcane są rozmaite przeglądy. W repertuarze mamy i kompozytorów, i scenografów, i kostiumografów. Mieliśmy już pokazy filmów z Kaliną Jędrusik, z kostiumami Barbary Ptak, a tym razem mamy właśnie Wojciecha Kilara i jego muzykę - opowiadała Dominika Zielińska.

Od Hoffmana do Zanussiego

Za każdym razem w ramach cyklu "Dziś są twoje urodziny" przez miesiąc można obejrzeć za darmo pięć filmów, które łączy nazwisko danego twórcy. - Staramy się, żeby to były filmy różne, które pokazują twórczość bohatera miesiąca z różnych perspektyw. Tym razem mamy tutaj takie klasyki jak "Trędowata" Jerzego Hoffmana, gdzie słyszymy słynne walce, ale również "Smugę cienia", czyli mniej znany film Andrzeja Wajdy, gdzie te ilustracyjne kompozycje Kilara zapisały się w pamięci, też tej pozafilmowej - wymieniała redaktorka serwisu Ninateka.pl.

Kolekcję filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które są dostępne w ramach cyklu "Dziś są twoje urodziny", uzupełniają "Zazdrość i medycyna" Janusza Majewskiego, "Bilans kwartalny" Krzysztofa Zanussiego i "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy.


Posłuchaj

6:28
Rozmowa z Dominiką Zielińską z serwisu Ninateka.pl (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Dominika Zielińska (Ninateka.pl)

Data emisji: 18.07.2022

Godzina emisji: 17.10

pg

Polecane