Schronisko obok głównych szlaków - reportaż "Roztocka przystań" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Schronisko obok głównych szlaków - reportaż "Roztocka przystań" [POSŁUCHAJ]
Schronisko PTTK w RoztoceFoto: Wikimedia/Arvedui89, CC BY-SA 3.0

Po schronisku nad Morskim Okiem to najstarszy taki obiekt w Tatrach. Mowa o Schronisku PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki (1031 m n.p.m.), które powstało w 1876 roku. 

W latach 1911-1912 w miejscu pierwszego budynku pojawiło się nowe, większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane.

Ludzie gór, znamienici goście

To miejsce nierozerwalnie jest złączone z ludźmi gór. W początkowych latach działalności przyjmowało wielu znamienitych gości, m.in.: Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przed II wojną światową było bazą wypadową dla taterników wybierających się na słowacką część Tatr. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku spotykali się tu polscy himalaiści, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na azjatyckie ośmiotysięczniki.


Przeczytaj także:


Urok dawnych lat

Oddalone od głównego szlaku do Morskiego Oka - schronisko wciąż zachowuje urok dawnych lat: panują tu cisza i spokój. Od 2008 roku gospodarzami Roztoki są Anna i Stefan Krupowie, a pomagają im w tym dwaj synowie: Bolek i Józek. – To urokliwe miejsce w otoczeniu gór wciąż nas zachwyca. Cały czas odkrywamy w nim coś nowego – mówią dzierżawcy obiektu.


Posłuchaj

20:26
"Roztocka przystań" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Roztocka przystań"
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 22.13

Polecane