Dookoła świata za kierownicą Forda T [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dookoła świata za kierownicą Forda T [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Aloha i Walter Wanderwell w czasie swojej podróży dookoła świataFoto: mat. prasowe

Aloha Wanderwell to pierwsza kobieta, która samochodem objechała świat. Znała kilkanaście języków, ze swoich podróży przywiozła wiele filmów. Spędziła kilka miesięcy sama z tubylcami w Amazonii, po awarii pilotowanego przez nią samolotu.

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia umieszczonego w "Paris Herald" w 1922 roku, które przykuło uwagę 16-letniej wówczas Idris Hall. A brzmiało ono tak: "Brains, Beauty & Breeches – World Tour Offer For Lucky Young Woman", czyli "Mózg, piękno i bryczesy – oferta podróży po świecie dla młodej kobiety".

43 kraje na 4 kontynentach

Idris, która zmieniła imię na Aloha, zwiedziła 43 kraje na 4 kontynentach. Obozowała w egipskiej Dolinie Królów, mieszkała z tubylcami na Borneo, przebierała się za mężczyznę w Mekce, jeździła na słoniach w Indochinach i robiła wiele innych rzeczy w mało znanych miejscach na świecie. W czasie podróży fotografowała, nagrywała filmy, była operatorką kamery, tłumaczyła i wystąpiła w filmie.

Tajemniczy Valerian

Aloha urodziła się w Kanadzie. Po śmierci ojca razem z matką i siostrą zamieszkały we Francji. Ogłoszenie w gazecie zmieniło całe jej życie. A umieścił je Valerian Johannes Pieczynski, mający polskie korzenie. Był dosyć tajemniczą postacią: wynalazcą i podróżnikiem, oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Niemiec w czasie I wojny światowej. Po zmianie nazwiska znany jako Walter Wanderwell, zaprosił piękną, energiczną Idris do niezwykłej podróży.


Przeczytaj także:

Promocja pokoju i działalności Ligi Narodów

Podróż, która zaczęła się w 1922 roku, a zakończyła w roku 1932, była sponsorowana przez Forda i m.in. miała promować pokój na świecie oraz działalność Ligi Narodów. W tym czasie Aloha i Walter stali się sławni, pobrali się. Niedługo po ślubie urodziła im się córeczka Valeria, rok później – syn Nil. Mimo to nie zrezygnowali z dalekich wyjazdów...

Utrwalić pamięć

Wnuki i prawnuki Alohy chciałyby, żeby pamięć o tej niezwykłej kobiecie trwała. Prowadzą bloga, który ma utrwalać pamięć o jej wyprawie. Aloha przeżyła 90 lat, zmarła 26 lat temu. Wiele osób prawdopodobnie widziało zdjęcie z członkami wyprawy, z fordem T w tle, przed którym stoi piękna kobieta w bryczesach i pilotce na głowie, w futrze z lamparta. Ale ilu zna historię tej fascynującej podróży?


Posłuchaj

16:24
"Mózg, piękno i bryczesy" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Mózg, piękno i bryczesy"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data edycji: 
19.07.2022
Godzina edycji: 
22.13

Polecane