Coraz więcej przypadków COVID-19 w Polsce. Wiceszef MZ: będziemy rozważać te scenariusze, które już były zastosowane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Uznaliśmy, że granicą jest 5 tys. osób w szpitalach. Wtedy będziemy rozważać te scenariusze, które już były zastosowane – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, odnosząc się do pytania o powrót do maseczek. 

Prowadzący zwrócił uwagę na zbliżające się obrady Sejmu i Senatu, na których posłowie i senatorowie będą zgromadzeni w zamkniętym pomieszczeniu. Na pytanie o rekomendacje dla sejmowych kolegów dotyczące noszenia maseczek Kraska stwierdził, że "jeżeli ktoś ma wielochorobowość lub jest osobą starszą, to maseczka byłaby wskazana".

– Pomieszczenia zamknięte są tymi miejscami, gdzie ryzyko zakażenia jest większe niż na otwartej przestrzeni – przypomniał wiceminister zdrowia. 

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia

Kraska, pytany o granicę, przy której resort zdrowia wyda zalecenia podobne do tych z poprzednich fal zakażeń, podkreślił, że "granicą do takich działań jest 5 tys. osób w szpitalach". 

– Nie poziom zakażeń, tylko ile osób jest hospitalizowanych. Uznaliśmy, że to liczba 5 tys. osób. Wtedy będziemy rozważać te scenariusze, które już były zastosowane – podkreślił. – Pracownie, które przygotowują dla nas prognozy, sygnalizują, że poziom hospitalizacji na jesieni może sięgać od 5 do 8 tys. Przyjęliśmy to za wartość, przy której nasz system zdrowia może być przeciążony – dodał. 

– Już teraz możemy zalecić osobom starszym, które podróżują komunikacją miejską, noszenie maseczek – podsumował Waldemar Kraska. 

Posłuchaj

9:53
Waldemar Kraska: pomieszczenia zamknięte są tymi miejscami, gdzie ryzyko zakażenia jest większe, niż na otwartej przestrzeni (Trójkowy Komentarz Dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 18.07.2022
Godzina emisji: 18.10

as/pr

Polecane