Nowość na kanale "Radiobook": "René" François-René de Chateaubrianda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "René" François-René de Chateaubrianda
René - Francois-Rene de Chateaubriand; czyta Jerzy ZelnikFoto: Radiobook

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz kolejny do zasobów literatury francuskiej i proponujemy opowiadanie "René" autorstwa François-René de Chateaubrianda.

Pochodzący ze starej rodziny bretońskiej, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku wicehrabia de Chateaubriand był na równi pisarzem, co politykiem oraz dyplomatą. Jakkolwiek pamięć potomnych zapewniła mu przede wszystkim działalność literacka.

"René" – opowiadanie napisane zaraz po osobistym nawróceniu religijnym autora i zawierające wątki autobiograficzne – opowiada historię rodzeństwa, w którym starsza siostra ucieka przed namiętnością do młodszego brata w mury klasztorne. Tym tekstem Chateaubriand wpisuje się w romantyczną modę na bohaterów zmęczonych światem, melancholijnych, cierpiących z powodu niejasnych, niezaspokojonych tęsknot, co od tamtej pory nazywane jest "chorobą wieku".

Zdaniem krytyków utwór ten odgrywa w historii literatury francuskiej szczególną rolę. Stanowi potrójne świadectwo historyczno-literackie: o psychice i poglądach autora, o klimacie epoki oraz o przemianach dokonujących się w formach powieści.

Tekst został wydany po raz pierwszy w języku francuskim, w roku 1805, pod tytułem "René, albo skutki namiętności".

To kolejny tekst w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, spośród kilkudziesięciu tytułów kanonu literatury francuskiej, które Boy przełożył na polski.

Audiobook został zinterpretowany w studiach Polskiego Radia, w roku 1995, przez Jerzego Zelnika, aktora filmowego i telewizyjnego.

Projekt "Radiobook" 

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

mg


Polecane