Zmiany w funkcjonowaniu POZ. Minister zdrowia przedstawi szczegóły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w funkcjonowaniu POZ. Minister zdrowia przedstawi szczegóły
Adam Niedzielski zapowiedział reformę POZ w połowie czerwcaFoto: Twitter/@MZ_GOV_PL

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwiedzi dziś Tarnowskie Góry w województwie opolskim. Po południu zaplanowano konferencje prasową szefa MZ i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka poświęconą reformie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Program reformy podstawowej opieki zdrowotnej minister zdrowia ogłosił w połowie czerwca. Reforma skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich.

Reforma nastawiona m.in. na profilaktykę

Założenia reformy POZ minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawiał na początku lipca w Sejmie na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Adam Niedzielski mówił, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania pacjentów. Ci przede wszystkim postulowali, by lekarz rodzinny mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych.

Przekazał, że kolejnym oczekiwaniem pacjentów było to, aby lekarz rodzinny zlecał też więcej badań profilaktycznych, które pozwalają diagnozować choroby na wczesnym etapie, a także zmienić tryb życia. W ramach reformy lekarze rodzinni będą otrzymywać gratyfikacje w zależności od liczby zapisanych do nich osób na badania profilaktyczne.

Adam Niedzielski mówił też o zmianach, które w ramach reformowania systemu podstawowej opieki zdrowotnej weszły w życie 1 lipca. To - jak mówił - między innymi poszerzenie zakresu możliwych badań wykonywanych u lekarza rodzinnego. Wymienił badania niedokrwistości, reumatolidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i zakażenia helicobacterem.

Czytaj także:

mbl

Polecane