Miłość, cierpliwość, szczęście i wolność – najważniejsze słowa Bartasa Szymoniaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłość, cierpliwość, szczęście i wolność – najważniejsze słowa Bartasa Szymoniaka
Bartas SzymoniakFoto: Robert Grablewski

Bartas Szymoniak najpierw dał się poznać jako wokalista grupy Sztywny Pal Azji, by potem rozpocząć udaną karierę solową. W rozmowie z Katarzyną Ciepielewską i Łukaszem Sobolewskim opowie o sukcesie ostatniej płyty "Wojownik z miłości", wielkich zmianach w życiu osobistym i zdradzi, co znajdzie się na najnowszym krążku.

Wojownik z miłości

Bartas Szymoniak (ur. w 1984 roku w Kaliszu) jest muzykiem, wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów i twórcą stylu beatrock. W latach 2008–2015 występował w roli wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji. 

Płyta "Wojownik z miłości" to trzeci solowy krążek Bartasa Szymoniaka. Całość, niezwykle eklektyczna, utrzymana została w oryginalnej stylistyce beatrock i zarejestrowana jedynie za pomocą własnego aparatu mowy artysty i gitary Michała Parzymięsy. Ponadto utwory wzbogacono brzmieniem klawiszy i syntezatora nagranych i zaaranżowanych również przez Michała. Materiał domyka własna wersja utworu "Kocham wolność" Bogdana Łyszkiewicza.

– Wszyscy jesteśmy trochę niewolnikami miłości. Tuż przed pandemią zostałem ojcem. To córeczka zainspirowała mnie do napisania utworu. Piosenka miała być jedynie dodatkiem. Uparłem się jednak, że będzie pierwszym singlem z całej płyty. Miłość to najważniejsze słowo. Zwłaszcza w tym czasie trudnym dla nas wszystkich. Do tego dochodzi również cierpliwość – mówił muzyk w jednym z Trójkowych wywiadów.

Oprócz autorskich tekstów artysty na "Wojowniku z miłości" usłyszymy również oryginalne interpretacje wierszy Bolesława Leśmiana, co w warstwie poetyckiej jest nawiązaniem do poprzedniego albumu "Alarm". – To nie jest tak, że sobie wymyślam: "A, to teraz zrobię Leśmiana". Z poezji korzystam zawsze, kiedy chcę powiedzieć coś ważnego, ale nie do końca wiem, jak to zrobić. Wtedy szukam wiersza, który w tym momencie idealnie zastąpi to, co siedzi w mojej głowie – tłumaczy Bartas. – Jest po prostu tak, że kiedy widzę, że jest genialny tekst, który oddaje to, co chciałbym przekazać, wrzucić na płytę, wtedy sięgam po poezję. I mogę zdradzić, że na najnowszym albumie znajdą się dwa wiersze Norwida – wyznaje. 

Umieć postawić granicę

 Paliłem, żona mocno mnie nacisnęła i na pierwsze urodziny córy rzuciłem, więc mijają już trzy lata, jak definitywnie z tym skończyłem, i każdego do tego namawiam. Jak tytuł kolejnej płyty, "Granica", zawsze potrafię sobie tę granicę wyznaczyć – deklaruje muzyk. – I tak też jest z innymi używkami, które, wiadomo, towarzyszą muzykom na scenie. Ale patrząc na kolegów, zawsze umiałem się wzbronić i nie dałem się temu wszystkiemu ponieść. Dużo próbowałem, ale nigdy nie przegiąłem, nigdy tej granicy nie przekroczyłem – zapewnia.

 Jak jest miłość, cierpliwość, to jest wolność i szczęśliwość. A wtedy zawsze jest dobrze – dodaje.


Posłuchaj

52:38
Ona, on i… Bartas Szymoniak, cz. 1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


Posłuchaj

51:17
Ona, on i… Bartas Szymoniak, cz. 2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

BARTAS SZYMONIAK - Kochać naprawdę [OFFICIAL VIDEO]/YouTube OUTProduction

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Kasia Ciepielewska, Łukasz Sobolewski
Gość: Bartas Szymoniak (muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, twórca stylu beatrock)
Data emisji: 17.07.2022
Godziny emisji: 12.05

pr

Polecane