"Ślimakowe Rytmy". Prof. Skarżyński: ten festiwal to forma muzykoterapii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ślimakowe Rytmy". Prof. Skarżyński: ten festiwal to forma muzykoterapii
Festiwalowi będzie towarzyszyła konferencja naukowa odbywająca się w ramach programu "Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka" Foto: Materiał promocyjny

- Uwzględniając wszystkie nowoczesne formy dotyczące muzykoterapii, dziecko może nie tylko rozwinąć się jako osoba, ale również jako artysta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach). 

"Ślimakowe Rytmy" to wydarzenie o charakterze muzycznym i naukowym, które po raz kolejny pokaże szerokiej publiczności umiejętności instrumentalne i wokalne osób słyszących dzięki implantom słuchowym. Podczas wydarzenia wystąpią m.in. zespół i orkiestra "Mazowsza", a także zaproszeni soliści, wśród których nie zabraknie laureatów wcześniejszych edycji festiwalu.  

O początkach festiwalu, o leczeniu głuchoty, a także współpracy z pacjentami mówił prof. Henryk Skarżyński,  który przypomniał, że wykonawcami utworów podczas koncertu są ci, którzy odzyskują słuch, albo uzyskują, jeżeli urodzili się niesłyszący.   

- Pamiętam początki tego festiwalu, kiedy rozmawiałem z bardzo poważnymi, odpowiedzialnymi ludźmi pracującymi z muzyką i od strony naukowej, i artystycznej. Wtedy mówili do mnie: "Henryk, to się nie da, to się nie udźwignie". A ja widziałem tych ludzi i ich ogromne pasje. (...) Kiedy zobaczyłem, że moja pacjentka - jedna z pierwszych z częściową głuchotą - chodzi na naukę śpiewu i pięknie śpiewa, to oznacza, że ja jej dałem coś, a ona teraz się realizuje, chce śpiewać w chórze, bo jej pasją i marzeniem było zaśpiewanie. Dałem jej taką możliwość. Natychmiast zaprosiłem ją, żeby pracowała u nas - przyznał.          

Posłuchaj

23:38
Prof. Henryk Skarżyński o międzynarodowym festiwalu muzycznym dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami słuchu ("Weekend kulturalny")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Weekend kulturalny

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 14.07.2022

Godzina: 23.35

kmp

Polecane