Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna
Zbigniew SeifertFoto: mat. pras. Fundacji im. Zbigniewa Seiferta

- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Jedyny taki konkurs na świecie

Aneta Norek-Skrycka mówiła o założeniach konkursu. - Już przed pierwszą edycją padały pytania, czy ograniczyć się wyłącznie do instrumentów smyczkowych. Myśleliśmy o rozszerzeniu konkursu o saksofon, ale jednak postawiliśmy na tę niszę niszy, czyli pozostaliśmy przy skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Jak dotąd jesteśmy jedynym takim konkursem na światowej mapie kultury. Informacje o nas rozchodzą się światową pocztą pantoflową - mówiła ze śmiechem.

Słowiańskie brzmienie skrzypiec

Zbigniew Seifert grał na saksofonie na początku swej artystycznej drogi. - Wyróżniał się talentem, wirtuozerią, a w jego grze na skrzypcach słychać "słowiańskość", o tym mówił sam Seifert. Wspominał o elementach muzyki góralskiej, Szymanowskim, Karłowiczu, w jego twórczości połączyły się różne istotne wpływy. Żył tylko 32 lata, a to, co osiągnął, było wyjątkowe. Przy drugiej płycie dostał wolną rękę w doborze muzyków, był nie do końca przekonany do brzmienia swojego pierwszego albumu, tego jazz-rockowego stylu. Do zagrania na "Passion" zaprosił kogo chciał, grał swoją muzykę - podkreśliła Aneta Norek-Skrycka.

Muzyka Seiferta wciąż znana

Dodała, że utworów Seiferta nie znajdziemy w serwisach streamingowych, ale jego twórczość jest wciąż popularna. - Duże wytwórnie nie są zainteresowane promowaniem tego rodzaju muzyki, a uzyskanie od nich licencji na wydanie tych płyt nie jest łatwe. Natomiast wśród artystów twórczość Seiferta jest nadal bardzo znana. Nasz konkurs, organizowany od 2014 roku, również bardzo w tym pomaga. Często później jego uczestnicy wprowadzają utwory skrzypka do swojego repertuaru - mówiła. 


Posłuchaj

10:25
Aneta Norek-Skrycka o Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta (Poranek Dwójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aneta Norek-Skrycka zaznaczyła, że fundacja promuje muzykę Seiferta za granicą, a w jury konkursu zasiadają wybitne postaci jazzu. - Od zeszłego roku tworzymy cykl pod hasłem "Seifert Night", mieliśmy prezentację podczas Belgrad Jazz Festival. Oprócz Marka Feldmana wśród jurorów znów jest Michał Urbaniak, a także Miroslav Vitous, który dołączył do nas dwa lata temu - powiedziała. 

Międzynarodowy Konkurs im. Zbigniewa Seiferta rozpoczyna się 24 sierpnia w Lusławicach.

***

Tytuł cyklu: Jazzowa rozmowa

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Aneta Norek-Skrycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta)

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 8.35

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Polecane