Dźwiękowa klimatyzacja. Muzyka z kosmosem i wojną w tle

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Dźwiękowa klimatyzacja. Muzyka z kosmosem i wojną w tle
Mike Oldfield słynie z tworzenia "kosmicznej" muzykiFoto: PAP / EPA / ALFREDO ALDAI

Marillion, Kate Bush i Mike Oldfield byli wśród bohaterów drugiej lipcowej "Konstelacji M.". Choć upał za oknem chwilowo zelżał, gospodarz audycji i tak włączył "dźwiękową klimatyzację".

To wydanie audycji rozpoczęło się, paradoksalnie, od utworu mającego w tytule koniec. "Seasons End" to tytułowe nagranie z wydanego w 1989 roku albumu Marillion – piątego w dorobku tej grupy, ale pierwszego nagranego z wokalistą Steve'em Hogarthem, który zastąpił na tym stanowisku charyzmatycznego Fisha.

Zakazana Kate Bush

Kate Bush przeżywa ostatnio nieoczekiwany renesans popularności za sprawą piosenki "Running Up That Hill" z lat 80., która ponownie święci triumfy dzięki serialowi "Stranger Things". Mateusz Tomaszuk sięgnął jednak po inny utwór brytyjskiej wokalistki. "Army Dreamers" to opowieść matki, której syn zginął na wojnie.

Co ciekawe, kompozycja pochodząca z wydanego w 1980 roku longplaya "Never for Ever" dekadę później trafiła na czarną listę 68 utworów zabronionych do odtwarzania przez radio BBC. Było to związane z wojną w Zatoce Perskiej, podczas której Wielka Brytania dołączyła do amerykańskiej koalicji przeciw Irakowi.

Kosmos i zimowe wilki

Mike Oldfield to kolejny bohater "Konstelacji M.", mający pewne miejsce w encyklopediach muzyki popularnej XX wieku. Autor wielkiego przeboju "Moonlight Shadow" ma na koncie ponad dwa tuziny płyt studyjnych. Jest wśród nich wydany w 1994 roku koncept-album "The Songs of Distant Earth", oparty na tak samo zatytułowanej powieści Arthura C. Clarke'a. Na promujący go singiel wybrano kompozycję "Let There Be Light", wykorzystującą odgłosy misji kosmicznej Apollo 8.

W lipcowej audycji znalazło się też miejsce na "dźwiękową klimatyzację" w wykonaniu Wilków Zimy, czyli zespołu Wolves of Winter. Całość zakończył zaś utwór  "Evaporate", zwiastujący nowy album brytyjskiej wokalistki i multiinstrumentalistki A.A. Williams – "As the Moon Rests"  który ma się ukazać jesienią.

źródło: YouTube / A.A. Williams

Posłuchaj

51:06
Dźwiękowa klimatyzacja. Muzyka z kosmosem i wojną w tle (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. MARILLION – "Seasons End"
 2. PEJZAŻ – "Ucieczka"
 3. PEJZAŻ – "Strugi słonej wody"
 4. SUSAN CHRISTIE – "Rainy Day"
 5. KATE BUSH – "Army Dreamers"
 6. MIKE OLDFIELD – "Let There Be Light"
 7. CHILDREN OF THE STONES – "Save For Me"
 8. WOLVES OF WINTER – "The Art of Temptation"
 9. THE MISSION – "Jade"
 10. A. WILLIAMS – "Evaporate"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 12.07.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane