Kuba Płużek: Janusz Muniak był postacią bezcenną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kuba Płużek: Janusz Muniak był postacią bezcenną
Kuba Płużek Foto: Cezary Piwowarski/PR

- Pamiętam, że do klubu "U Muniaka" chodziłem regularnie i jak mogłem, to siedziałem blisko niego, żeby słuchać, co mówił. Długo się wzbraniałem przed wejściem na scenę, właściwie mnie tam ktoś wepchnął. Pierwszy raz udało mi się zagrać z Muniakiem w 2007 roku, pamiętam, że był to piątek trzynastego - mówił w Dwójce pianista Kuba Płużek. W piątek (15.07) w letniej odsłonie cyklu "Jazz.PL" kwartet pod jego kierunkiem zagra koncert Janusz Muniak Recomposed.

Inspirujące koncerty w krakowskim klubie

Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi kwartet stworzony specjalnie na koncert w radiowej Dwójce. Zagrają razem: Kuba Płużek (fortepian), Tomasz Grzegorski (saksofon tenorowy), Adam "Szabas" Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja). Zespół złożony z przedstawicieli trzech pokoleń polskich jazzmanów odda muzyczny hołd Januszowi Muniakowi. - Każdy, kto z nim rozmawiał, każdy, kto spędził z nim trochę czasu, przyzna, że to była postać bezcenna. Chyba nie bardzo lubił siedzieć w studiu i nagrywać, ważne było granie na żywo. Z tego czerpaliśmy, to nam otwierało głowy, cieszę, się że go spotkałem - podkreślił Kuba Płużek.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Kwartet ze "szkoły Muniaka"

Pianista stworzył nowy kwartet z artystów związanych z Januszem Muniakiem. - Tomek Grzegorski i Adam Kowalewski odebrali wielką szkołę od Muniaka. Grali z nim długo, dużo przebywali w klubie. Janusz wtedy rządził na scenie żelazną ręką, był wymagający co do trzymania tempa i brzmienia. - opowiadał. - A żeby zagrać z Kazimierzem Jonkiszem marzyłem od lat! Nie miałem śmiałości, żeby go zaprosić, teraz nadarzyła się świetna okazja - stwierdził. 

Lekko płynące standardy

Pianista mówił również o repertuarze piątkowego koncertu. - Zagramy kilka kompozycji Muniaka, a także standardy, do których uwielbiał powracać. W swoim klubie rzadko sięgał po własne kompozycje, najlepiej czuł się w tych płynących lekko standardowych melodiach - mówił Kuba Płużek.

Roch Siciński rozmawia z Kubą Płużkiem:

(You Tube Dwójki) 


Posłuchaj

3:23
Kuba Płużek: Janusz Muniak był postacią bezcenną (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Rozmawiał: Roch Siciński

Gość: Kuba Płużek (pianista)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 16.15

Rozmowę wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mo

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.  Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl

Na koncert Janusz Muniak Recomposed w cyklu "Jazz.pl" zapraszamy w piątek (15.07) w godz. 18.00-19.00. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na dwójkowym Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.

Polecane