Rocznica rzezi wołyńskiej. Dr Buława: to było niesłychane okrucieństwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rocznica rzezi wołyńskiej. Dr Buława: to było niesłychane okrucieństwo
Dr Adam Buława o rocznicy rzezi wołyńskiej (Trójkowy komentarz dnia)Foto: PR

– Około 100 tys. Polaków, a może i więcej, poniosło wówczas śmierć. To było niesłychane ukraińskie okrucieństwo – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia dr Adam Buława. Historyk UKSW nawiązał w ten sposób do przypadającej dziś tragicznej rocznicy rzezi wołyńskiej.

Od 2016 roku 11 lipca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

"To była rzeź, czystka etniczna"

Dr Adam Buława wskazał, że na Wołyniu doszło do makabrycznych okrucieństw, których źródeł – jak stwierdził – trzeba doszukiwać się w "ukraińskim nacjonalizmie". – Mówiło się o wykorzenieniu Polaków, żeby nie został nawet ślad po polskości - podkreślił.

Gość radiowej Trójki zwrócił jednak uwagę, że nawet z dzisiejszej perspektywy historyczna prawda nie dociera do świadomości wielu Ukraińców, a UPA jest tam dalej traktowana, jako organizacja wręcz bohaterska. – Ci ludzie to są tymczasem zbrodniarze. Tutaj trzeba nazwać sprawę po imieniu. To nie była, jak to się stara przestawić historiografia ukraińska, jakaś bratobójcza wojna. To była rzeź, czystka etniczna – powiedział dr Adam Buława.

– Ukraińcy muszą przyjrzeć się temu bliżej. Trzeba też pozwolić Polakom pogrzebać zmarłych, czyli znaleźć te groby, oznaczyć je i upamiętnić. To jest podstawa – dodał historyk.

Zobacz także:

Tragiczna rocznica

Dzisiejsze święto związane jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach.

Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, gwałcono kobiety.

Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia, 11 lipca, mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców.

Posłuchaj

10:39
Dr Adam Buława o rocznicy rzezi wołyńskiej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: dr Adam Buława (UKSW)
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 18.10

jp/pr

Polecane