Maria Burmaka – pozytywne przesłanie w trudnych czasach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maria Burmaka – pozytywne przesłanie w trudnych czasach
Maria BurmakaFoto: PAP/Marcin Obara

"Zielona gitara" oraz "Nie bój się żyć" – to tytuły audycji Polskiego Radia dla Ukrainy. Prowadzi je Maria Burmaka, bardzo popularna ukraińska wokalistka, mocno zaangażowana w życie społeczne swojego kraju. 

– Jest to gwiazda ukraińskiej sceny piosenki autorskiej i popularnej. Otrzymała drugą nagrodę na legendarnym, bardzo ważnym dla ukraińskiej kultury festiwalu Czerwona Ruta w Czerniowcach w 1989 roku. Od tamtego czasu pozostaje aktywna muzycznie i społecznie, uczestniczyła we wszystkich ważnych dla Ukrainy wydarzeniach  tak na antenie Trójki opisywał Marię Burmakę kierownik Sekcji Ukraińskiej w Polskim Radiu dla Zagranicy Anton Marczyński.

"Zielona gitara" miała antenową premierę 10 lipca o godz. 20.05. Prowadząca nie tylko śpiewała własne piosenki, ale także odtwarzała utwory innych artystów, okraszając wszystko podnoszącymi na duchu opowieściami. - To jedno z najważniejszych przesłań jej audycji: by cieszyć się życiem nawet w tak trudnym okresie - mówił Marczyński.

Posłuchaj

5:34
Anton Marczyński o audycjach Marii Burmaki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów

Maria Burmaka jest niezwykle popularną w swojej ojczyźnie wokalistką, gitarzystką, kompozytorką i autorką tekstów – związaną przede wszystkim ze sceną muzyki autorskiej i poetyckiej. Artystka ma na koncie kilkanaście płyt studyjnych i setki koncertów. Wystąpiła podczas marszu wdzięczności „Przyjaciele – Dziękujemy!” w Warszawie, który został zorganizowany w niedzielę, 29 maja, przez ukraińską wspólnotę – w podziękowaniu dla polskiego społeczeństwa za pomoc uchodźcom uciekającym z Ukrainy przed bestialskim atakiem rosyjskiej armii.

"Nie bój się żyć" dla dorosłych 

O ile "Zielona gitara" adresowana jest do dzieci, to w audycji "Nie bój się żyć" Maria Burmaka zwróci się do dorosłych słuchaczy Polskiego Radia dla Ukrainy. Ten motywacyjny, informacyjno-muzyczny program o życiu i kulturze będzie zapoznawał z muzycznymi nowinkami oraz interesującymi faktami z życia i twórczości artystów. Nie zabraknie też rozmów z ważnymi postaciami ukraińskiego świata kultury. Będzie im towarzyszył specjalnie dobrany materiał muzyczny.

Premiera audycji w środę, 20 lipca, w godz. 17.30-18.30.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Anton Marczyński (kierownik Sekcji Ukraińskiej w Polskim Radiu dla Zagranicy)
Data emisji: 11.07.2022
Godziny emisji: 14.17

kc


Polecane