Kuba Więcek o albumie "Norwid. Od.Nowa": muzyka podkręca tu tekst

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kuba Więcek o albumie "Norwid. Od.Nowa": muzyka podkręca tu tekst
Kadr z koncertu "Norwid. Od.Nowa." transmitowanego w Programie 2 Polskiego Radia. Foto: NCK

- Tekst Norwida był bardzo dużą inspiracją. Dzięki temu niesztampowemu tekstowi mogliśmy zrobić utwór, który ma wyjątkową formę - mówił o wierszu "Początek Broszury politycznej" Kuba Więcek, muzyk jazzowy, który jest jednym z twórców krążka "Norwid. Od.Nowa" zawierającego premierowe autorskie kompozycje do wybranych wierszy Cypriana Norwida.

  • Od 13 lipca dostępna będzie płyta "Norwid. Od.Nowa" zawierająca premierowe autorskie kompozycje do wybranych wierszy Cypriana Norwida.
  • Twórcy spotkali się na jednej scenie, aby oddać hołd twórczości Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę jego urodzin.

Uznani polscy artyści o wyrazistych osobowościach scenicznych. Każdy z nich reprezentujący odmienny styl i gatunek. I różnorodne interpretacje poezji Cypriana Kamila Norwida. W "Poranku Dwójki" sięgnęliśmy po ukazującą się właśnie płytę "Norwid. Od.Nowa". 

Krążek powstał na specjalne zamówienie wydawcy – Narodowego Centrum Kultury. Uzupełniają go trzy utwory z repertuaru Czesława Niemena w nowych interpretacjach.

Ze wszystkich stron i gatunków

Józef Skrzek i SBB, Kuba Stankiewicz, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Baasch, Tomasz Makowiecki, Kacperczyk, Joanna Duda Trio, Kuba Więcek, EABS, Jacek Kotlarski, Hanna Łubieńska, Apostolis Anthimos oraz Miłosz Wośko (kierownik muzyczny przedsięwzięcia) z zespołem zrealizowali projekt w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

"Norwid. Od.Nowa". Artyści w hołdzie wieszczowi [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Artyści spotkali się na jednej scenie, aby oddać hołd twórczości Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę jego urodzin. - To było połączenie różnych ludzi wykonujących muzykę ze wszystkich stron, każdy miał inne spojrzenie, dodawał coś swojego. Połączył nas Norwid - podkreślił Kuba Więcek. - Długo nie zapomnę tego wydarzenia.

Ekscytująca poezja

- Takie wyzwania są czymś, co mnie ekscytuje - nie krył muzyk. - Przez ostatnich parę lat grałem dużo muzyki jazzowej i w pewnym momencie zacząłem czerpać inspirację z wielu innych miejsc. Zacząłem czuć, że żeby zrobić jako muzyk jazzowy postęp, to muszę pootwierać inne drzwi. Pozaglądać do książek, które się tam znajdują.

Zobacz serwis specjalny NORWID.POLSKIERADIO.PL >>>

We wrześniu planowana jest premiera winylowej wersji płyty. 


Posłuchaj

12:25
Kuba Więcek o albumie "Norwid. Od.Nowa" (Poranek Dwójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kuba Więcek (saksofonista)

Data emisji: 12.07.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Polecane