Maciej Wisławski: podróżujmy z pogodą ducha i przyjemną prędkością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Wisławski: podróżujmy z pogodą ducha i przyjemną prędkością
Maciej Wisławski chce, byśmy jeździli pogodnie i bezpiecznieFoto: PAP / Jakub Kaczmarczyk

Pasażer powinien pomagać, a nie doradzać kierowcy – uważa Maciej Wisławski. Słynny polski rajdowiec propaguje też "prędkość przyjemną", dostosowaną do aktualnej formy prowadzącego auto.

Maciej Wisławski uważany jest za jednego z czołowych polskich pilotów rajdowych. Zasłynął zwłaszcza jako współautor sukcesów Krzysztofa Hołowczyca, z którym wspólnie zdobył mistrzostwo Europy. Zapytany o to, jak powinni zachowywać się idealni pasażerowie podczas podróży samochodem, gość audycji "Po drodze z Trójką" stwierdził, żeby "przede wszystkim nie mieszali się w prowadzenie samochodu, bo kierowca ma swój rozum i wie, co ma robić".

Wspierać kierowcę 

Zdaniem Wisławskiego pasażerowie powinni wspierać kierowcę, odciążając go od takich czynności jak odbieranie telefonu czy wyszukiwanie muzyki w radiu. Powinni też zwracać uwagę na formę, w jakiej znajduje się prowadzący auto. – Najważniejsze to obserwować sposób jazdy kierowcy, czy nie przysypia, czy nie zdrętwiały mu barki. Często się zdarza, że gdy ktoś się bardzo spieszy, to się przy tym spina i, jak ja to mówię, wgryza zęby w kierownicę.

Czytaj także:


Gdy zauważymy podobne objawy, powinniśmy namówić kierowcę do zatrzymania samochodu i krótkiego odpoczynku połączonego z rozprostowaniem kości i np. wypiciem kawy.

Na luzie i z przyjemną prędkością

Maciej Wisławski namawiał słuchaczy Trójki, aby – szczególnie gdy jadą na wakacje – starali się podróżować w zrelaksowanej atmosferze i z "prędkością przyjemną", czyli jednocześnie bezpieczną i taką, która nie nuży kierowcy. – Mamy różne dni. Raz możemy jechać troszkę bardziej dynamicznie i to przychodzi nam na luzie, a kiedy indziej mamy gorsze samopoczucie i nawet jadąc dużo wolniej, jedziemy mniej sprawnie i bardziej niebezpiecznie – mówił były rajdowiec.

Rozmówca Witolda Lazara radził też, abyśmy za kierownicą starali się być uśmiechnięci i dobrze traktować innych uczestników ruchu drogowego. – Jedźmy na luzie, pogodnie, z pozytywnym nastawieniem i nie róbmy drugiemu tego, co dla nas jest niemiłe – zakończył gość popołudniowej audycji.


Posłuchaj

4:56
Maciej Wisławski o zasadach dobrego podróżowania samochodem (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: Maciej Wisławski (były rajdowiec)
Data emisji: 10.07.2022
Godzina emisji: 16.13

kc

Polecane