Rocznica rzezi wołyńskiej. Szrot: prezydent czytelnie oceni to, co wydarzyło się w przeszłości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To będzie bardzo ważne wystąpienie. Chciałbym, by ono właściwie wybrzmiało – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot pytany o poniedziałkowe przemówienie prezydenta na uroczystościach upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Wskazał, że będą w nim zarówno odniesienia do obecnych relacji polsko-ukraińskich, jak i "czytelna ocena tego, co wydarzyło się w przeszłości".

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W samo południe, na skwerze Wołyńskim przy ulicy Gdańskiej w Warszawie, odbędzie się wspólna modlitwa połączona z ceremonią złożenia wieńców przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa, a następnie przy Pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W uroczystości wezmą udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejszy przekaz prezydenta

– To oczywiste, że ta sprawa między nami, Polakami i Ukraińcami, bratnimi narodami, od dawna leży jako bardzo ważny punkt naszej wzajemnej, trudnej historii – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. – Pan prezydent mówił o tym wielokrotnie – dodał polityk i przypomniał wystąpienie z 3 maja, w którym padły słowa: "W całej trudnej historii, gdzie na wspólnym stole między Polakami a Ukraińcami często leżała broń, został położony chleb, została położona dłoń na dłoń".

»"Wołyń 1943" - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

– To jest przekaz najważniejszy, myślę, że ten przekaz pana prezydenta powinien zostać właściwie odczytany na Ukrainie. Ukraina docenia pomoc, jaką Polska do niej kieruje od czasów jeszcze sprzed wybuchu agresji rosyjskiej – podkreślił gość "Salonu politycznego Trójki".

"Czytelna ocena tego, co się zdarzyło w przeszłości"

Posłuchaj

13:34
Paweł Szrot o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta)
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 8.45

mbl

Polecane