Edukacja w teatrze. Jak rozmawiać o sztuce z najmłodszymi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Edukacja w teatrze. Jak rozmawiać o sztuce z najmłodszymi?
Edukacja w teatrze. Na czym polega pedagogika teatru? Foto: Shutterstock.com

Teatr to nie tylko sztuka, ale też edukacja. O pedagogicznych walorach teatru w audycji "Trzy gramy Redbada" opowiedziała Małgorzata Adamczyk, pedagog teatru.

– Pojęcie "pedagogiki teatru" brzmi nietypowo. Lubię przedstawiać to zajęcie w formie metafory: jeśli do teatru przychodzi widz, zawsze wyobrażam sobie, że ma ze sobą balonik. One są różne, mają inne kolory, czasami są wymiętolone, a czasem ładnie ułożone. Widz siada na widowni, a balonik pompuje się różnymi emocjami, wrażeniami, doświadczeniami i myślami. Gdy osoba wychodzi z teatru, może ten balonik zawiązać i wypuścić. Moim zadaniem jest jednak poluzowanie sznureczka i sprawdzenie, co jest w środku – wyjaśniła Małgorzata Adamczyk, pedagog teatru i reżyser z Teatru Andersena.

– Szukam różnych sposobów, by ten sznurek poluzować. Wszystko zależy od wieku widza, jego doświadczeń i spektaklu, który oglądał. Chcę porozmawiać z nim o tym, czego doświadczył i co się w nim wydarzyło lub zmieniło podczas przedstawienia – dodała gość Trójki.

Czytaj także:


Pomost między sceną a widownią

– Czasami moja praca polega na tym, żeby dać narzędzia i pomóc rozmawiać o teatrze i sztuce. Do naszego teatru przychodzą głównie dzieci. Najczęściej mówią, że spektakl był fajny lub nie. Naszą misją jest, żeby dawać wskazówki najmłodszym oraz ich nauczycielom. Chcemy pokazać im, że o sztuce można rozmawiać również poprzez zabawę i prezentowanie fragmentów spektakli lub muzyki – usłyszeliśmy w audycji "Trzy gramy Redbada". 

– Spotykamy się też czasami bezpośrednio z naszymi widzami. Staramy się gromadzić ich w małych grupach. Nasze rozmowy przebiegają różnie. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku są dzieci i jak duże jest ich doświadczenie z teatrem. Najpierw proszę dzieci, żeby zamknęły oczy i powiedziały jedno słowo, które przychodzi im na myśl po tym, co właśnie zobaczyły. Tymi spostrzeżeniami dzielę się później z dyrekcją. My wszyscy czujemy mniej więcej, jaki może być odbiór i czego się spodziewać – podsumowała Małgorzata Adamczyk. 

Posłuchaj

52:44
Edukacja w teatrze. Jak rozmawiać o sztuce z najmłodszymi? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Małgorzata Adamczyk (pedagog teatru i reżyser z Teatru Andersena)
Data emisji: 9.07.2022
Godzina emisji: 12.05

Polecane