Boris Johnson odchodzi. Dr Winkler: zaangażowanie Brytyjczyków po stronie Ukrainy nie powinno się zmniejszyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boris Johnson odchodzi. Dr Winkler: zaangażowanie Brytyjczyków po stronie Ukrainy nie powinno się zmniejszyć
Winkler przyznał, że po odejściu Johnsona "zaangażowanie Brytyjczyków po stronie Ukrainy nie powinno się zmniejszyć"Foto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

– Z punktu widzenia Polski rządzący mają nadzieję, że Brytyjczycy utrzymają swój dotychczasowy kurs, z kolei z punktu widzenia opozycji i zwolenników federalizacji UE jest to małe zwycięstwo, bo Johnson był twarzą brexitu – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. brytyjskich.

Brytyjski premier oficjalnie zapowiedział dymisję. Przemawiając na Downing Street, Boris Johnson stwierdził, że "powinien się rozpocząć proces wyboru nowego lidera" Partii Konserwatywnej, a on do tego czasu pozostanie na stanowisku.

Zdaniem dr. Krzysztofa Winklera "ministrowie przekonali Johnsona, że nie ma poparcia większości". – Złożyły się na to afery i podwójne standardy w związku z zamknięciami podczas pandemii, podwyższenie podatków czy niewyjaśniona kwestia finansowania remontu mieszkania".

"Zaangażowanie Brytyjczyków po stronie Ukrainy nie powinno się zmniejszyć"

Ekspert ds. brytyjskich  przyznał, że "polityka Johnsona, poza wieloma aferami, miała także plusy – doprowadził brexit do końca, udało mu się wygrać wybory w grudniu 2019 r. z wielką przewagą, a także warto wspomnieć kwestię zaangażowania się po stronie Ukrainy". 

Gość Polskiego Radia zauważył, że "lista następców Borisa Johnsona jest dosyć długa, jednak zaangażowanie Brytyjczyków po stronie Ukrainy nie powinno się zmniejszyć". – Z punktu widzenia Polski rządzący mają nadzieję, że Brytyjczycy utrzymają swój dotychczasowy kurs, z kolei z punktu widzenia opozycji i zwolenników federalizacji UE jest to małe zwycięstwo, bo Johnson był twarzą brexitu – dodał.


Posłuchaj

8:16
Boris Johnson odchodzi. Dr Winkler: zaangażowanie Brytyjczyków po stronie Ukrainy nie powinno się zmniejszyć (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. brytyjskich 
Data emisji: 7.07.2022
Godzina emisji: 18.10

dn/pr

Polecane