Śmiertelnie niebezpieczny wypoczynek nad wodą [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śmiertelnie niebezpieczny wypoczynek nad wodą [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Jeziorko Czerniakowskie w WarszawieFoto: Antoni Rokicki/PR

W pierwszy wakacyjny weekend w całym kraju utonęło kilkanaście osób. Jak co roku służby ratownicze apelują do urlopowiczów spędzających czas nad wodą o bezpieczny i odpowiedzialny wypoczynek. Przestrzegają przed pływaniem w miejscach niestrzeżonych, a także radzą, by nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody. Niestety, nadal wiele osób lekceważy te zalecenia.

Przed zakończeniem roku szkolnego w internecie pojawiło się wiele ogłoszeń o pracę dla ratowników wodnych. O tym, jak wygląda ich codzienność, opowiada Mieczysław Kolasa z Centrum Rekreacyjno-Sportowego Bielany w Warszawie. Przez wiele lat pracował w Krynicy Morskiej i w Piaskach na Mierzei Wiślanej. W tym roku prowadzi zajęcia na Bielanach, m.in. naukę pływania dla dzieci w ramach akcji "Lato w mieście".

Dzieci toną po cichu  

Nad Jeziorkiem Czerniakowskim w Warszawie, na plaży obleganej przez mieszkańców stolicy, większość napotkanych osób bez wahania mówi, że potrafi dobrze pływać. Jednak przecenienie własnych umiejętności może doprowadzić do nieszczęścia. – Mój syn topił się tutaj rok temu – opowiada jedna z matek odpoczywających z dziećmi nad jeziorem. – Zachłysnął się wodą. Wleciałam do wody i go wyjęłam. Inaczej pewnie by się utopił… Dzieci toną po cichu – zauważa.

Zdradliwa brawura

Jak mówi Mieczysław Kolasa, brawura sprawia, że nawet dobrzy, zawodowi pływacy, zachowują się nieodpowiedzialnie i toną. – Z mojego najbliższego otoczenia utonęło sześć osób. Część z nich była bardzo dobrymi pływakami, niektórzy byli płetwonurkami – mówi.

Surowe kary

Z kolei Roman Karbownik, były pływak, który w latach 70. pracował jako ratownik w klubie sportowym Legia Warszawa, uważa, że służby porządkowe powinny surowo karać tych, którzy wnoszą alkohol na plażę. Sportowiec podkreśla również, że dawniej praca ratowników cieszyła się większym szacunkiem wśród ludzi, ich polecenia były respektowane, a to także sprzyjało bezpieczeństwu nad wodą.


Posłuchaj

13:28
Toniemy w ciszy (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażuToniemy w ciszy
Autor reportażu: 
Antoni Rokicki
Data emisji: 
7.07.2022
Godzina emisji: 
22.09

Polecane