"Jesteśmy po bezpiecznej stronie". Rzecznik MKiŚ o dostawach gazu do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Pod względem dostaw gazu jesteśmy po bezpiecznej stronie. Politykę dywersyfikacji dostaw prowadziliśmy przez wiele lat, byliśmy gotowi na odcięcie się od Rosji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 

Najbliższej zimy magazyny w unijnych krajach będą musiały być wypełnione w co najmniej 80 proc. Ministrowie do spraw energii 27 państw zatwierdzili ostatecznie przepisy w tej sprawie. W czasie rosyjskiej napaści na Ukrainę, wstrzymywania dostaw błękitnego paliwa przez Moskwę i stosowania szantażu wobec odbiorców gazu w Europie przepisy te mają kluczowe znaczenie. O bezpieczeństwo gazowe Polski był pytany na antenie Programu 3 Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Stan polskich magazynów gazu

 Magazyny gazu są zapełnione na poziomie 97 proc., a zbliżamy się do 98 proc.  poinformował. Na uwagę, że zapasy te wystarczą na ok. dwa miesiące, odpowiedział, że "aby sięgnąć do magazynów, musiałyby się skończyć dostawy ze wszystkich źródeł".  Takiego zagrożenia nie ma  podkreślił.

Wskazał na połączenie gazowe między Litwą i Polską – GIPL, które uruchomiono w maju, na analogiczne połączenie ze Słowacją, które ma ruszyć latem tego roku, a także na dobiegającą końca budowę Baltic Pipe. 

Posłuchaj

9:34
Rzecznik MKiS Aleksander Brzózka o bezpieczeństwie gazowym Polski (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Aleksander Brzózka (rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 18.10

kp/mk

Polecane